Stále větší nároky nadřízených, děti, domácnost, udržovat se ve formě – to je na jednoho člověka příliš a není divu, že mnoho z nás končí s naprostým vyčerpáním a stresem. Svému šatníku a jeho úklidu a protřídění (zejména během střídání sezón) často věnujeme větší pozornost než vlastnímu tělu a mysli. V tradičních léčebných metodách po celém světě je stejně důležité očistit a osvěžit své tělo se změnou ročních období. Například v ajurvédě (tradiční indická medicína) je zvláštní pozornost věnována dietním změnám a bylinám, které pomáhají odstraňovat „ama“ nebo hromadění toxinů.
Zbavte tělo toxinů
Vyzkoušejte na jaře a na podzim detoxikační dietu a dopřejte svému tělu zdravé a chutné menu obsahující džusy, smoothies a nízkotučné rostlinné pokrmy po dobu 1 týdne.
Dělají naše orgány skvělou práci, když samy vylučují toxiny?Absolutně. Cílem je poskytnout vašim játrům, ledvinám, tlustému střevu, lymfatickému systému a pokožce trochu krátkodobou podporu, zvláště vzhledem k moderní toxické zátěži, kterou musí nést.
Během detoxikace jezte především veganskou stravu, protože živočišné tuky mají tendenci hromadit toxiny (fenomén známý jako biomagnifikace) a vyřaďte alkohol, tabák, kofein a rekreační drogy.
Buďte ekologičtí. Nechte své tělo odpočinout od toxických pesticidů, herbicidů a fungicidů. Povzbuďte své orgány k eliminaci v jejich detoxikační práci poskytováním vitamínů, minerálů, bílkovin, vlákniny, antioxidantů a přímo podporujících bylin a potravin.
Šťávy jsou dobrým zdrojem vitamínů, minerálů a antioxidantů. Neobsahují však mnoho vlákniny, což je důležité pro udržení čistoty tlustého střeva. Pro příjem vlákniny jsou smoothies lepší volbou. Smoothies mohou také poskytnout čistý protein. Přidejte do svých smoothies klíčky, chia semínka, konopná semínka, sezamová semínka, chlorellu, spirulinu nebo vysoce kvalitní veganský proteinový prášek pro zvýšení bílkovin. Spirulina je skvělým doplňkem k detoxikačnímu plánu. Mezi další dobrá jídla během detoxikace patří dušená zelenina, vařená čočka, naklíčené fazole a quinoa.
Bavte se experimentováním s bylinkami a potravinami známými pro své čisticí vlastnosti. (Vždy se obraťte na svého lékaře, pokud máte alergie nebo jiné zdravotní potíže.) Vyzkoušejte čaje z kopřiv, listů a kořenů pampelišky. Čaje, tinktury nebo kapsle semen ostropestřce mariánského a kořene hořce lze užívat pro další podporu jater a trávení. Přidejte do smoothies nebo k jídlu čistící a trávení povzbuzující jídla, jako je citron, kurkuma, koriandr, zázvor, česnek, kajenský pepř, ředkev, okurku a celer.
Udělejte lázně své pokožce
Vaše kůže je největším orgánem vašeho těla a je propustnější, než si myslíte. Vstřebáváte jak živiny, tak toxiny pokožkou, takže s ní zacházejte dobře. Dobrým pravidlem je vyhnout se výrobkům, které jako přísadu uvádějí „vůni“, protože pravděpodobně obsahují ftaláty, které jsou známými disruptory hormonů. Vyvarujte se také přípravků obsahujících parabeny.
Svou pokožku můžete také podpořit v její detoxikační aktivitě teplem podporujícím pot, jílovými maskami a zábaly a kartáčováním pokožky. Pocení v parních místnostech nebo saunách je starodávná očistná praxe, kterou pravděpodobně znáte. Jíl se také po staletí používá v tradičních léčebných a kosmetických metodách. Zeolit, bentonit a francouzský zelený jíl můžete přidat do koupele nebo použít v pleťových maskách a tělových obalových materiálech k čerpání odpadních produktů z pokožky. Kartáčování na suchou pokožku je další technikou, kterou je třeba vyzkoušet. Pravidelné čištění pokožky zajišťuje její cirkulaci a exfoliaci, což pomáhá urychlit vylučování odpadních produktů.
Uvolněte se a dýchejte
Dopřejte si čas a prostor psychologické uvolnění a duševní jasnost, které s detoxikací přicházejí. 10 minut denně meditace je ideální způsob, jak vyčistit „nepořádek“ ve vaší mysli. Může vás dokonce udělat o 10% šťastnější.
Zdroj: aloha.com