Každý z nás se občas ocitne v nepříjemné situaci. Naučte se myslet pozitivně a zvládněte i tyto situace s úsměvem a noblesou. Uvidíme, že těch nepříjemných situací bude méně, a navíc získáte spoustu nových příležitostí.
Být pozitivní neznamená předstírat
Pozitivní přístup umí zlepšit kvalitu našeho života, ale neznamená to, že bychom snad měli předstírat, že je všechno v pořádku, když není. Negativní emoce – strach, bolest, smutek – jsou pravé a nesmíme je popírat nebo ignorovat. Místo toho je musí prožít, a hlavně je musíme nechat odejít. Oprostit se od nich, aby nezabíraly místo něčemu lepšímu.
To, jakým způsobem budeme o věcech přemýšlet, je naše volba. Ze všeho nejdříve bychom si měli uvědomit, jak přemýšlíme a převzít za své myšlenky a za svou náladu zodpovědnost. Pokud si sami neuvědomíte, že pozitivní myšlení má své výhody, tak je zbytečné se o něj snažit. Pozitivní myšlení:
- Prodlužuje život
- Přináší méně stresu
- Zlepšuje schopnost navazovat mezilidské vztahy
- Snižuje riziko deprese
Pozitivní myšlení pro začátečníky
Pokud je pro vás myšlenka pozitivního myšlení nová, vězte, že jako všechno ostatní to chce především trénink. Zkuste si své myšlenky zapisovat do deníčku. Získáte tak možnost se na ně s odstupem podívat a zjistit, kde jste dělali chybu. Všichni máme nějaké zavedené vzorce myšlení a musíme nejprve odhalit, jaké ty vzorce vlastně jsou.
Dejte si pozor na automatické negativní myšlenky. Přicházejí třeba před testem nebo pohovorem v práci. Říkáte si, že to stejně nemá smysl, protože to nedáte? To je přesně ono, přesně tyhle myšlenky musíte porazit. Představte si, co byste řekli své kamarádce, kdyby vaši myšlenku vyslovila nahlas ona? Řekněte to samé i sami sobě, zasloužíte si to. Také minimalizujte vlivy okolí, které na vás působí negativně. Pokud nemáte rádi techno, vyhýbejte se místům, kde tuhle muziku hrají.
Pozitivní myšlení je běh na dlouhou trať, ale výsledek za to určitě stojí. Co vy, jste spíše pesimisté nebo optimisté? Věříte, že můžete svoji náladu ovlivnit?