Chyby, které děláte při osobním pohovoru

Při hledání nové práce je důležité dobře zapůsobit. Obvykle totiž nemíváte několik pokusů, ale na životopisu a následném osobním pohovoru často závisí vaše kariéra. Ucházet se o práci je mnohdy stresující a není se tak čemu divit, že to leckoho rozhodí. Snažíte se působit co nejlépe, hovoříte jen o svých kladných a dobrých stránkách, potlačíte nějaké ty vady a chyby, kterých se možná můžete dopustit. Někdo si svůj životopis trochu přikrášlí, protože o práci stojí a má pocit, že jedině tak práci dostane, druhý zase zamlčí nějaké informace, aby nebyl zbytečně kvalifikovaný na pozici, která pro něj bude ta pravá.

Chyby, kterých se lidé dopouštějí

Čeká vás pohovor a chcete se na něj dobře připravit? Základem je správný životopis, protože ten vás může posunout do druhého kola přijímacího řízení. Následuje samozřejmě také osobní pohovor a i na ten je potřeba se připravit. Promyslet si, co budete říkat, na co se mohou zeptat. Nesmíte podcenit ani to, jak budete vypadat, co na sebe. Přesto je stále spousta lidí, kteří dělají na pohovorech věci, které jim celkový dojem zbytečně zkazí. Jakých chyb se vyvarovat a zvýšit tak své šance na přijetí? Co personalisté neradi vidí a slyší?

Pozdní příchod

Obecně se pozdní příchody netolerují nikde, ovšem jaký uděláte první dojem, když dorazíte pozdě nebo na poslední chvíli? Základem úspěchu je přijít včas, ideálně několik minut dopředu. Proč? Vyhnete se zbytečnému stresu, stresovým situacím. V klidu si vydechnete, můžete se připravit, dojít si na toaletu nebo se třeba upravit před pohovorem.

Myslete na oblečení

Když žádáte o práci v baru, asi nebude moc vadit, když elegantní halenku doplníte džíny, ale jsou pozice, kde si na dress code potrpí. Střídmost je důležitým pravidlem, pokud třeba nechcete práci jako malíři či výtvarníci. Umělecká sféra má svá vlastní pravidla. Ženy by se měly vyvarovat krátké sukně, velkých výstřihů. Žádné divoké kreace, ale také myslete na to, že se musíte cítit dobře. Pokud neholdujete upnutým kouskům nebo botám na vysokém podpatku, pak je neoblékejte na pohovor. Nebudete se cítit pohodlně a to půjde poznat.

Čtěte také: Home office: jak s ním nakládat a co je potřeba si nastavit?

Přivítání

Na začátku je velmi důležité, jak se uvedete. Vstoupíte do místnosti, pozdravíte, podáte si ruce, navazujete oční kontakt. Jednoduché čtyři kroky? Už z těch může dobrý personalista poznat spoustu věcí o vás. Podání ruky vypovídá o vašem sebevědomí, nejistotě, o tom, jak si sebe vážíte, umíte jednat s lidmi nebo čelit nepříjemnostem.

Peníze, peníze a peníze

Jsou důležité, o tom žádná. Pro mnohé jsou hlavní motivací toho, proč chodit do práce a často jsou motivací, proč změnit práci. Jenže by se o nich nemělo mluvit poté, co se posadíte nebo si potřesete rukou. Vyčkejte, dokud se o financích nezmíní personalista sám, popřípadě o nich začnete až na konci pohovoru, kdy budete vyzváni k otázkám.

Jednejte narovinu

Občas vás to bude svádět ke lžím. Nevidíte to jako lež v pravém slova smyslu, protože přece neříkáte nic, co by nebyla pravda. Jen sem tam upravíte to či ono, řeknete, že máte zkušenosti v oboru, i když jste se ho dotkli jen okrajově. Zkušený personalista velmi dobře zjistí, co je pravda a co naopak není a může vás dostat do nepříjemné situace. Jednejte narovinu – mám zkušenosti, okrajové, dělal/a jsem tohle a toto. Rozhodně lepší, než si vymýšlet.

Nepřehlédněte: Čtení má pozitivní vliv na IQ a zdokonalí vaše analytické myšlení.

Stěžování si

Každý někdy narazil na lidi, kteří nebyli podle jeho gusta, nelíbilo se mu v práci a podobně. Neházejte špínu na svého nadřízeného, nelitujte se, nesvádějte neúspěchy na tom, že kolegové vám ubližovali, nechtěli vám pomoci, všechno byla jejich vina. To zavání tím, že se z každé věci vymluvíte a své neúspěchy svádíte na druhé.

Zdroj: autorský text

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu