Home office: jak s ním nakládat a co je potřeba si nastavit?

Když se řekne home office, starší generace tomu možná úplně nerozumí, možná nechce porozumět. To jako každý den nevstanu, neobleču se, nepojedu do práce? Budu pracovat z domu? Všechno, co dělám v kanceláři, bude nyní z gauče nebo od psacího stolu? V poslední době jde však o velmi často nabízený benefit, který mnoho lidí zajímá. Někdy je to dokonce věc, kterou očekáváte. Práce z domu má své nezpochybnitelné výhody, o tom bez debat. Jste v pohodlí domova, máte vše po ruce, a pokud to jde, můžete svou práci udělat tehdy, kdy chcete. Jste ranní ptáče? Nebo naopak, nejlépe se pracuje v noci?

Home office je výhoda

Ovšem jen pro někoho. Jsou lidé, kteří musí mít pravidelný režim a řád, musí nad sebou mít někoho, kdo je hlídá. Takoví mají s home office problém a je to spíše nevýhoda, než výhoda. Ti, kteří umí pracovat efektivně a samostatně, mají velkou výhodu. Uspoří čas. Navíc práce z domova vám dává svobodu. Můžete vstát později nebo si před prací zacvičit. Můžete sedět u stolu v pyžamu nebo teplácích, bez make-upu nebo s drdolem mastných vlasů. home office má však svá pravidla a těmi se musíte řídit.

Nastavte si mantinely

Jste zaplaceni za osm pracovních hodin? Pracujte tolik. Někdy home office svádí k tomu, že pracujete déle, protože chcete mít hotovo, doma nejste tolik unavení a přeci jen, chcete co nejdřív dodělat projekt a podobně, Nastavit si mantinely, že pracujete od osmi do čtyř odpoledne, od desíti do šesti, do večera a podobně je klíčem.

Jen práce

Často vás to svádí k tomu dělat plno dalších věcí, protože jste přece doma. Otevřít polákovi nebo vpustit na pět minut do domu plynové kontrolory je něco jiného. Ovšem vařit v pracovní době, mýt nádobí nebo chodit po bytě s prachovkou jsou věci, které vás od práce odvádějí, tudíž nestihnete to, co máte, a pracovní doba se vám protáhne.

Vlastní místo

Pracujete-li z domova pravidelně nebo nastálo, pak si zajistěte adekvátní prostor. Ne v posteli, ne v pololeže na pohovce. Hezky za stolem, u psacího stolu, kde máte po ruce vše potřebné. Ono i takové pracovní místo umí správně namotivovat.

Pauzy

Tendence jet v „zátahu“ je chvályhodná, leč se nevyplácí. Dělejte pravidelné pauzy, třeba po dvou odpracovaných hodinách. Na deset minut vstaňte od stolu, protáhněte se, projděte se po bytě nebo se položte na pohovku a zavřete oči. Je jedno, jak si svůj relax užijete, ale koukat do počítače není ideální.

Správná komunikace

S kolegy je potřeba komunikovat a to je třeba pečlivě dodržovat. Dopředu si nalajnujete, co musíte a chcete udělat, co je důležité a čemu se nevyhněte. Zvolte si ve firmě komunikační kanál, který vám může pomoci. Ať už to jsou maily, mobily, různé komunikační aplikace, vše vám pomůže. Navíc se vyhnete tomu, že tohle jste spolu neprobírali. Když to máte podloženo komunikací, není proti tomu pádný argument.

S cestovatelskou duší – jak vám mohou cesty prospět po psychické stránce?

Pravidelné schůzky

I když jste vlastně zběhlí v home office, je důležité se pravidelně scházet. Budete si tak moci vše vyjasnit, lépe utřídit. Jednou nebo dvakrát týdně, jednou měsíčně. To už záleží na vaší domluvě. Z vlastní zkušenosti doporučujeme jednou týdně, což pomůže utřídit všechny potřebné věci, poznáte komunitu firmy a odnesete si poznatky.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu