Už vás přestala bavit každodenní rutina a jen stres v práci? Rozhlédněte se kolem sebe – myslíte si, že ostatní lidé jsou na tom líp? Co se skrývá za těmi jejich úsměvy? Není to jen přetvářka? Každý máme nějaké své problémy, ale je jen na nás, jak se s nimi popereme a jak moc je budeme dávat „na odiv“ těm ostatním. Opravdu chcete, aby to na vás každý poznal?
Zažeňte sebelítost
Jestli ano, máte celkem problém. Tím problémem je sebelítost. Zdá se vám, že se nic nepovedlo a že problémy, které zrovna máte, trápí jenom vás a ostatní by o tom měli vědět, aby vás mohli politovat a vy byli středem pozornosti tím, jací jste chudáci a že se zrovna něco nedaří.
Tak na tento přístup rychle zapomeňte! Takhle se problémů nikdy nezbavíte – naopak – budou se na vás navalovat další, protože negativní přístup ke všemu je bude jenom přitahovat. Chcete tohle nebo se z problémů dostat a úsměvem nic nemaskovat, ale mít ho jako svou přirozenou ozdobu?
Všechno se dá řešit
Tak se vrhněte na jeho řešení! Nic není tak horké, jak se uvaří! Pořád si to opakujte, protože na tomhle pořekadle je toho hodně pravdy. Vzpomeňte si na vaše předchozí problémy a uvědomte si, proč jsou předchozí? Protože jsou přece vyřešeny. Takže řešení jste přece našli i přes to, že jste si zprvu říkali, že tohle přece nejde překonat, že je to tak? A najednou je problém překonán. Tak si vzpomeňte, jak jste to dokázali.
Neodvracejte se od nabízené pomoci těch, kteří vás mají rádi. Není slabost přiznat, že pomoc potřebujete. Právě naopak – je to velká přednost! Každý ocení vaši upřímnost a ten, koho si vyberete, aby vám z problému pomohl, vás určitě potěší už jen svou snahou. Hlavně dotyčnému nic nezamlčujte – když už jste se rozhodli požádat o pomoc, tak naplno! Svěřte se se všemi aspekty svého problému – vám se uleví a dotyčný bude mít více prostoru a možností, jak vám pomoci.
Technika Zen
Jedna z možných cest, jak se s problémem poprat sám, je Zen, což je technika vystupující z Budhismu. Pokud hledáte nový směr, jak se s problémy vyrovnat, není nic jednoduššího. Dříve byla tato meditační technika výsadou pouze mnichů, nicméně následně se přenesla i na západ, takže se jí mohli začít věnovat i úplní laici. Jde o takzvané učení mysli – jak si ji udržet vyrovnanou, a hlavně nenechat problémy, aby vás dohnaly.
Jak provádět zenovou meditaci?
Je doporučeno posadit se na kulatý polštář do polohy „lotosového květu!“. To znamená, že přes sebe zkřížíte nohy a ruce uložíte do klína, kdy pravý a levý palec propojíte. Páteř narovnáte od kostrče až po zadní část hlavy. Uvolněte ramena, břicho a hrudník a zbavte se veškeré ztuhlosti. Jen tak dosáhnete správného postavení pánve. Uklidněte svůj dech, musí být vyrovnaný a klidný a s pravidelným rytmem.
Pusťte si meditační hudbu a střídejte dlouhé nádechy a krátké výdechy. Tělo si tak načerpá potřebnou sílu a rozproudí okysličenou krev do mozku. Po opakování nádechů a výdechů se vaše mysl dostane do hluboké meditace. Všechny myšlenky a obrazy uplynou do nevědomí a vaše mysl se vrátí ke své přírozenosti.
Už se také cítíte jako znovuzrození?