8 zabijáků kariéry a jak se jim vyhnout

Většina z nás touží po tom být v práci úspěšní a mít respekt u svých kolegů, podřízených i nadřízených. Zatímco někomu se to daří jakoby přirozeně bez větší námahy, někdo může dělat možné i nemožné a úspěch se nedostavuje. Možná totiž mimoděk děláte některé chyby, kterými svůj kariérní vzestup ohrožujete, či dokonce znemožňujete. Právě pro vás jsou určeny následující otázky, které byste si měli položit dříve, než „zavraždíte“ svou kariéru a nebudete o tom ani vědět, společně s tipy, jak vytouženého úspěchu dosáhnout.

Zaměřujete se na problémy, nebo jste orientováni na řešení?

Zaměření pouze na pracovní problémy zužuje náš rozhled, uvězňuje naši schopnost vidět možnosti a brání nám věřit v sebe sama. Studie ukazují, že pesimisté mají menší pravděpodobnost, že budou stoupat po kariérním žebříčku než optimisté. Pokud žijeme podle Murphyho zákona, že pokud se v našem životě může něco pokazit, tak se to pokazí, v podstatě obcházíme svůj úspěch. Řešení? Snažte se být více pozitivní a zaměřte se na řešení.

Bojíte se vystrčit růžky, nebo riskujete?

Hledání bezpečí v rutině v práci a vyhýbání se neznámému dusí naši kariéru. Řešení? Růst se odehrává mimo naši komfortní zónu. Pravdou je, že máte větší šanci dosáhnout úspěchu, pokud vystrčíte růžky. Úspěšnou kariéru budují kreativní lidé, kteří podstupují riziko a jsou ochotni překračovat obvyklé hranice.

Děláte ukvapené závěry, nebo čekáte na fakta?

Vzhledem k tomu, že mysl pohrdá nejistotou, vymýšlí si stokrát denně nejrůznější neověřené příběhy. Kolega nezvedá telefon, šéf se mračí či používá určitý tón hlasu, a vy automaticky předpokládáte to nejhorší. Mysl udělá v zájmu jistoty téměř cokoli, dokonce obětuje fakta ve prospěch domněnek ve snaze vytvořit si jistotu. Řešení? Nekontrolovaná mysl dochází k falešným závěrům a vysává radost z vašeho života a úspěch z vaší kariéry. Místo přílišného personalizování situací a unáhlených závěrů počkejte na fakta nebo je vyhledejte.

Podceňujete se, nebo naopak přeceňujete?

Také patříte mezi ty, kteří se domnívají, že sebekritika vám pomůže dosáhnout úspěchu? Studie ukazují, že je to naopak. Když se po neúspěchu tvrdě srazíte k zemi, snížíte tím šanci, že se odrazíte ode dna. Řešení? I když vás pracovní neúspěchy zklamou, poslední věc, kterou chcete udělat, je útočit na sebe. Samozřejmě, že správné ani to, když veškerou vinu svalujete pouze na ostatní či na okolnosti. Buďte realisté.

Spolupracujete s ostatními, nebo jste individualisté?

Pokud se téměř s nikým v práci nebavíte, neustále dřete sami a máte problém pracovat v týmu, něco není v pořádku. Výzkumy ukazují, že úspěšní lidé jsou společenští a mají vřelé, přátelské kolegiální vztahy. Jsou dobrými spolupracovníky a podávají pomocnou ruku kolegům, kteří ji potřebují.

Bojíte se neúspěchu, nebo jste ochotni dělat chyby?

Strach z neúspěchu vede ke strachu z úspěchu. Psychologové zjistili, že někteří lidé jsou úspěšnější než jiní, protože mají vítězné naladění. Babe Ruth, pravděpodobně jeden z nejlepších hráčů baseballu všech dob, řekl: „Každý strajk mě přivádí blíže k dalšímu homerunu.“ Víte, co je pro vás důležité? Řešení? Rozvíjejte své myšlení a přijímejte úspěch i neúspěch stejně. Nemůžete mít vzestup bez pádu, záda bez předku nebo pravou stranu bez levé. Když selžete nebo uděláte chybu, přiznejte si to, namísto toho, abyste chyby zakrývali, a poučte se z nich.

Pochybujete o sobě, nebo si věříte?

Když vám pochybnosti o sobě samých říkají, že prohrajete ještě dříve, než začnete, zbytečně si škodíte. Pochybnosti zastiňují fakta o tom, kdo jste a čeho můžete dosáhnout. Řešení? Pokaždé, když vystoupíte ze stínu pochybností, naučíte se další pravdy o sobě. Pokud máte sebezničující pohled, který blokuje váš úspěch, nahraďte ho pozitivním pohledem a podnikněte kroky k tomu, aby se pozitivní myšlenka stala skutečností.

Stanovujete si nepřiměřené termíny, nebo si vytváříte prostor pro dosažení cílů?

Pokud jste jako většina dnešních zaměstnanců, zabíjíte se snahou dodržet nereálné termíny. A pokud jste mrtví, nemůžete dosáhnout svých kariérních cílů. Řešení? Stanovte si realistické termíny, které vám mohou poskytnout více času a zpomalí vás. Dopřejte si nadneseně řečeno čas, abyste se mohli nadechnout, sníst svačinu nebo se jen podívat z okna. Naučte se odpočívat, budete v práci produktivnější a efektivnější. Výzkumy ukazují, že chvíle nečinnosti bez imperativů – nic, na co byste spěchali, co byste museli opravit nebo dokončit – přispívají k vaší duševní i fyzické pohodě.

Zdroj: cardinalatwork.stanford.edu, psychological-consultancy.com, thegreatcoursesdaily.com, gallup.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu