6 běžných každodenních návyků, které kazí život

Říká se, že štěstí je relativní, protože každý má své vlastní představy o tom, co to je. Na druhou stranu je jasném, co nás jako lidské bytosti uspokojuje a z čeho jsme smutní. Někdy se cítíme hrozně kvůli každodenním věcem a zvykům, které často ani nevnímáme.

Často sedíme

V dnešní době je sedavý způsob života běžnou věcí. Po práci jedeme domů autem nebo veřejnou dopravou a doma se opět posadíme, sledujeme televizi nebo chatujeme online s přáteli.

Bez pohybu se snižuje hladina endorfinů a dalších hormonů zodpovědných za štěstí. Každodenní 30minutové procházky nebo 2 tréninky týdně vám dodají více energie a spokojenosti, bez ohledu na to, co se ve vašem životě stane.

Chodíme málo na vzduch

Všichni víme, že „práce z domova“ nemusí nutně přispívat ke štěstí. Ukazuje se však, že místa, jako jsou kina, restaurace a další místa, která rádi navštěvujeme, nám také vždy nedovolí užít si život.

Pokud ale strávíte nějaký čas venku na neznámém místě, stanete se šťastnějšími a vaše sebevědomí se zlepší. Psychologové tomu říkají dobrodružná terapie. A stojí za zmínku, že nezáleží na tom, zda se chystáte do jiné země nebo do sousední vesnice, kde jste nikdy nebyli, ať tak či onak, stanete se šťastnějšími.

Jsme soustředění jen na sebe

Je opravdu důležité nejen věnovat pozornost tomu, co děláme, ale také tomu, jak to děláme. Představme si například dvě dívky. Jedna z nich je naštvaná, protože musí uklidit svůj dům: raději by byla na rande v luxusní restauraci, ale nikdo ji nepozval. Další dívka právě myje nádobí a je ráda, že má trochu času pro sebe na úklid domu.

V prvním případě se dívka bude cítit vyčerpaná a ve druhém případě se dívka bude cítit uvolněněji. Díky naší schopnosti žít tady a teď a nikdy se nenechat rušit svými strachy, lítostí a vzpomínkami je náš život zajímavější a šťastnější.

Umíme jen brát

Aby byl náš život smysluplný, musíme nejen brát, ale také dávat. Laskavosti nás činí spokojenými a cítíme se důležití.

I ty nejmenší dobré činy nás mohou rozveselit. Koupit někomu dárek, napsat milou SMS nebo někomu pochválit outfit – to jsou věci, které nás vedou k přesvědčení, že v tomto životě máme smysl a že nás někdo potřebuje.

Izolujeme se od ostatních

I ve věku individuality musí každý člověk stále patřit do skupiny. A nejde jen o naše nejbližší přátele a členy rodiny. Abychom byli opravdu šťastní, musíme se cítit spojení s ostatními lidmi.

A je jedno, do jaké skupiny patříte: může to být fotbalový klub, herní klub, cokoli. Musíte jen cítit, že k někam patříte.

Nic nevytváříme

Potřebujeme tvůrčí záliby ne pro peníze a slávu, ale i pro naše zdraví. 

Nezapomeňte, že kreativita není jen o zpěvu a malování, může to být cokoli, co vyžaduje váš jedinečný přístup. Zasaďte květiny, vyberte barvu stěn, proveďte domácí práce – zapojte fantazii.

Štěstí není něco, na co byste se měli zaměřit. Skládá se z maličkostí, takže jej můžeme vytvořit kdykoli.

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu