5 důvodů, proč je tichá láska nejlepší

Není žádným tajemstvím, že rozvodovost, zejména v západním světě, je velmi vysoká. Jen malé procento párů spolu vydrží déle než 20 let nebo dokonce celý život. Páry, které spolu vydrží po mnoho let působí stejně šťastným dojmem jako u čerstvě zamilovaných. To znamená, že klidná a tichá láska je odpovědí na šťastný věčný vztah.

Tichá láska není synonymem pro otupělost a stagnaci

Výzkumník Aaron Ben-Zeév popsal klidné vztahy jako prosté negativních prvků, jako jsou tvrdé konfrontace, žárlivost a úzkost. To neznamená, že se váš vývoj jako pár zastaví nebo že neexistují žádné vzrušující emoce, a určitě to není stagnace.

Jistě, stále můžete cítit „motýly v břiše“, ale tichá láska v první řadě znamená cítit se bezpečně a pohodlně, prožívat nové životní etapy, růst osobně i ve dvojici a vzájemně se podporovat.

Tichá láska znamená bezpečné prostředí

Výzkumník Art Aron dokázal, že dlouhodobé páry, které uváděly vysokou míru klidné romantické blízkosti, měly mozkovou aktivitu podobnou těm, které byly nově zamilovány. Důvod, proč je tichá láska nejtrvalejší, je ten, že se partneři učí neporušovat hranice toho druhého, neztrácet nervy, zdržet se kritiky a úsudku, být trpěliví a tolerantní a vytvářet bezpečné a milující prostředí.

Tichá láska není možná bez důvěry

Klidná láska je postavena na rozšířené důvěře a otevřenosti výměnou za bezpečnost. Jinými slovy, souhlasíte s tím, že si nikdy nebudete navzájem ubližovat – agresivita ze strany milovaného člověka je nejbolestivější. Bez spoléhání, transparentnosti, emoční podpory, porozumění a respektu nikdy nemůžeme být klidní nebo se cítit skutečně v bezpečí a milovaní.

Tichá láska je stále romantická

Jak popsal Aaron Ben-Zeév pro Psychology Today, musíme pochopit rozdíl mezi romantickou intenzitou a hloubkou. Na začátku je okamžitá vášeň a touha. Trvá to krátce, ale nedochází k žádnému dalšímu vývoji. Romantická hloubka je na druhé straně neustálým zážitkem, který zahrnuje intenzitu a trvalý rozvoj a rozkvět každého milence a celého jejich vztahu.

Klid je nové vzrušení

V dnešním světě, který je založen na povrchních vztazích se všemi těmito aplikacemi pro rychlé seznamování a předvádění se na sociálních médiích, je hluboká tichá láska velmi cenná věc. Postupem času se váš partner dostane na hlubší a složitější úroveň, učí se o sobě navzájem nové věci, má společné aktivity a sdílí emocionální zážitky – přináší do vztahu něco nového, aniž by to šlo po hlavě.

Autorský text

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu