4 zásady bezpečného půjčování. Víte, na co si dát pozor?

Přemýšlíte o sjednání půjčky? Sepsali jsme pro vás čtyři zásady, na které byste se měli před každou žádostí o půjčku zaměřit. Ať už vyřizujete požadavek poprvé nebo poněkolikáté, promyslete si následující body a buďte dostatečně informovaní.

1. Opravdu půjčku potřebujete?

Než zažádáte o jakýkoliv typ půjčky, zvažte, zda ji skutečně potřebujete. Nepočkají aktuální výdaje do dalšího měsíce třeba na následující výplatu? Nepůjčí vám peníze někdo z rodiny? Jestliže plánujete přestavbu bytu nebo nákup vozu, potřebujete zkrátka vyšší obnos – založte si spořicí účet. Nebo si projděte svůj rozpočet a porovnejte příjmy s výdaji. Možná si budete moci odkládat několik stovek nebo tisíc měsíčně a místo půjčky spořit. Pokud však řešíte výdaje, které nesnesou odklad, vyberte si nejvýhodnější půjčku a zažádejte si o ni.

2. Půjčky porovnávejte, neberte první zdánlivě výhodnou

Viděli jste v televizi reklamu na půjčku, která vás zaujala, a hned byste si ji sjednali? Ještě počkejte. Nejdřív si srovnejte nabídky ostatních půjček i podmínky splácení. Na internetu najdete srovnávače půjček, se kterými to zvládnete online během pár minut. Během porovnání se zaměřte na úrokovou sazbu. Některé společnosti poskytují sjednání první půjčky zdarma, bez stanovení úroku. Splatíte jen to, co si půjčíte. Ale i v takových případech si ověřte, zda vám nehrozí skryté poplatky třeba za samotné sjednání nebo vysoké sankce za zpoždění splácení.

3. Ověřujte si podmínky i danou společnost

Ať už se rozhodnete pro bankovní nebo nebankovní typ půjčky, vždy si důkladně pročtěte smluvní podmínky. Nesjednávejte si půjčku u neověřené společnosti, u které nemáte jistotu férového jednání. Existují sice společnosti, které nechtějí doložit váš měsíční příjem, i zde je však důležité zajímat se o jejich spolehlivost. Je to jediný zdroj informací o podmínkách půjčky, o který se můžete s jistotou opřít. Především nikdy nic neplaťte předem, dokud smlouvu s danou společností nepodepíšete.  

4. Promyslete si, zda zvládnete splácet

Vybrali jste si půjčku a pročetli podmínky? Než cokoliv podepíšete, vše si znovu dobře rozmyslete. Víte s jistotou, že se svým měsíčním rozpočtem zvládnete bez problému půjčku splácet? Nebudou vám tyto peníze chybět na základní výdaje? Pokud si nejste jisti, jestli zvládnete splácet podle podmínek smlouvy, zvažte sjednání půjčky.Nezařizujte si ji na vánoční výdaje, na dovolenou ani na rekonstrukci, pokud už teď víte, že byste se mohli zadlužit na několik dalších měsíců s nejistou možností splácení.

Chcete znát další zásady bezpečného půjčování? Dozvíte se o nich v článku.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu