12 typů zaměstnavatelů, od kterých bychom měli rychle utéct

Podle statistik studie společnosti Personal Group není 59 % lidí spokojeno se svou prací. Existují různé důvody: nízký plat, nesnesitelní šéfové, toxičtí kolegové a žádný osobní a profesionální růst. A nejsmutnější ze všeho je, že když hledáme práci, chceme ji natolik, že naše mysl bývá otupená a při přijímacích pohovorech ignoruje nejdůležitější a alarmující příznaky.

1. Inzerují vágní pozice.

Není to dobré znamení, pokud popis práce neobsahuje název společnosti nebo jméno osoby, kterou můžete kontaktovat. Potřebujete informace o zaměstnavateli, které lze snadno zkontrolovat online. A je to ještě horší, pokud je popis pozice tak vágní, že ani nemůžete pochopit, koho vlastně hledají. Je lepší ignorovat příliš dlouhé nebo příliš krátké popisy.

2. Nabízejí pouze zaměstnání na dohodu

Ve skutečnosti není nic špatného na brigádách. Pokud však hledáte práci na plný úvazek a zaměstnavatel vám řekne, že byste měli začít pracovat na částečný úvazek nebo dohodu o provedení práce a později vám smlouvu upraví, je pravděpodobné, že lže.

3. Nabízejí jídlo zdarma

Bezplatné obědy a občerstvení nabízené zaměstnavateli nejsou často nic jiného než mazaný způsob, jak dát zaměstnancům pocit výjimečnosti, aniž by jim zvýšili platy. Je mnohem levnější rozdávat občerstvení než bonusy. Kromě toho, když jíte v kanceláři, lze vás snadněji ovládat.

4. Pokládají osobní otázky

V mnoha zemích jsou otázky týkající se věku, zdraví a manželské a finanční situace považovány za neslušné, a proto jsou zakázány. U některých profesí existují určitá věková a zdravotní omezení, ale ve většině případů jsou tyto otázky známkou nekompetentního zaměstnavatele.

Společnosti o tom vědí, a proto se od vás snaží tyto informace získat různými způsoby. Například se vás ptají, jak jste strávili víkend nebo jak jste se dostali do kanceláře, aby zjistili, zda máte děti nebo auto.

5. Neustále aktualizují své pozice

Pokud společnost zveřejňuje stejné pozice opakovaně, existují dvě možná vysvětlení: buď se obchod rozrůstá, nebo zaměstnanci ze společnosti stále odcházejí. V druhém případě to může být kvůli špatnému řízení, obtížným pracovním podmínkám nebo žádnému osobnímu a profesionálnímu růstu. Lidé, kteří pracovali pro takové společnosti, říkají, že je nemožné strávit tam dlouhou dobu.

6. Hledají univerzálního pracovníka

Pokud vám šéf dá opravdu nejasné popisy práce, jako například „bude tu spousta různých povinností“ nebo „přijdete na to, jak to jde,“ mohlo by to znamenat, že se vás šéf pokusí donutit dělat práci, která je určena pro více pracovníků. Je lepší tuto společnost co nejdříve opustit.

7. Vyhýbají se diskusi o platu a snaží se vám neposkytnout žádná konkrétní čísla

Je důležité, aby budoucí zaměstnavatel kladl nejen připravené otázky, ale byl také připraven k diskusi. Pokud přestane s jakýmkoli neplánovaným rozhovorem, bude s nimi opravdu těžké pracovat. A pokud se vyhnou diskuzi o platu, je to opravdu špatné. Pokud řeknou něco jako: „dobrý příjem“, „skvělý plat“, a neřeknou vám konkrétní čísla, utečte.

8. Nevytvářejí pohodlné pracovní prostředí

Odborníci nedoporučují přijmout práci, pokud jste nenavštívili kancelář společnosti. Špinavá pracoviště, nešťastné tváře ostatních pracovníků a plakáty s agresivními varováními znamenají, že se na tomto místě nebudete cítit příjemně.

9. Lžou o pracovních podmínkách

Další rudou vlajkou je situace, kdy se očekávání a realita vůbec neshodují. Například web společnosti obsahuje fotografie moderní kanceláře, ale ve skutečnosti mají kanceláře špatná světla a hrozné vybavení. Nebo popis říká, že je v centru, ale pracovní pohovor je bůhví, jak daleko.

10. Díky nim utratíte své vlastní peníze

Zaměstnavatelé, kteří vás žádají, abyste zaplatili ze svého za materiály, dokumenty a vstupní karty, jsou často podvody. Existují také lidé, kteří si nechávají platit za získání zaměstnání. 

11. Lákají kandidáty atraktivními, ale neurčitými metaforami

Dobrý zaměstnavatel dává kandidátům specifika: co dělají, kolik vydělají a jaká jsou pravidla ve firmě. Špatný vám dá metafory a abstraktní slova, která mohou znamenat cokoli.

12. Jsou ochotni vás hned najmout

Velké společnosti vždy pečlivě kontrolují informace o svých kandidátech. Pokud je zaměstnavatel připraven najmout osobu bez pohovoru, je to opravdu podezřelé.

Tyto věty jako: „Jak rychle jste schopni začít pracovat“ pravděpodobně znamená, že jsou zoufalí, protože nikdo nechce pro ně pracovat. 

Zdroje: Personal Group (2019, personalgroup.com)

Autor: Petra Hornová
ZAVŘÍT