Změna zaměstnání: 5 důvodů, které nás blokují

V minulosti bylo zcela běžné, že lidé po ukončení vzdělání nastoupili do zaměstnání a vydrželi v něm až do odchodu do důchodu. I když dnes již to pracovat na stejném místě u stejného zaměstnavatele celý život není tak rozšířené, řada lidí se stále změny zaměstnání z různých důvodů obává. I když by si ve skutečnosti přáli své zaměstnání změnit, neudělají to, a místo toho z různých, z jejich úhlu především „praktických“ důvodů, se rozhodnou zůstat tam, kde jsou. Co nás v rozhodujícím kroku nejčastěji brzdí?

Strach začít znovu

Mnoho lidí se mylně domnívá, že začít novou kariéru znamená začít tak zvaně od píky, což se jim především po dosažení určitého věku logicky nechce. Možná byste to nečekali, ale i zdánlivě protikladné pracovní pozice mohou mít mnoho společného. Udělejte si čas a projděte si všechny dovednosti, které jste za svou kariéru nashromáždili, a pak porovnejte, jaké hlavní dovednosti budete muset uvést v životopise pro změnu své kariéry. Zjistíte, že existuje poměrně dost „přenosných dovedností“, které vyžadují různé profese.

Jsem „starý/á“

Bez ohledu na svůj skutečný věk můžete mít pocit, že jste příliš staří na to, abyste někde začali znovu. Koneckonců se často říká, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Ale to není pravda. Pokud opravdu chcete a toužíte po změně, nikdy není pozdě. Navíc svým novým zaměstnavatelům přinesete spoustu zkušeností a moudrosti.

Nevíte, co vlastně chcete dělat

Další typická situace je, že ve svém současném zaměstnání se cítíte nespokojení, ale na druhou stranu nevíte, co byste mohli dělat jiného. To je naprosto pořádku. Mnoho lidí se cítí stejně. Jedním z nejlepších způsobů, jak zjistit, jaký bude váš další krok při změně zaměstnání, je podívat se na své koníčky. Co děláte rádi? Co vám dělá radost? Kdy se cítíte nejvíce sami sebou? To je vaše vášeň a není nic lepšího, než se jí začít věnovat naplno. Jakmile si určíte, z jakých zájmů byste mohli chtít udělat svou profesi, začněte zjišťovat, jaké typy zaměstnání tomu odpovídají.

Obava ze ztráty své sítě kontaktů

Mnohým z nás trvalo velmi dlouho, než jsme si kolem sebe vytvořili svou síť kontaktů, která nám v případě nouze může pomoci. Je tak pochopitelné, že se obáváte, že pokud se rozhodnete změnit zaměstnání, tyto kontakty ztratíte. Je sice pravda, že kontakty s některými lidmi možná opravdu ztratíte, ale rozhodně nepřijdete o všechny. Zároveň s tím, jak budete postupovat při uskutečňování změny své kariéry, si též vytvoříte nové kontakty a vazby.

Přijdete o peníze

Řekněme, že jste dlouhá léta pracovali jako manažer a nyní se chystáte věnovat vzdělávání. Obáváte se proto, že vaše kariérní změna bude mít za následek výrazné snížení částky na vaší výplatní pásce. Než však propadnete panice, měli byste si zjistit, zda tomu tak skutečně bude. Je možná pravda, že v některých případech o část peněz můžete skutečně přijít, především v začátcích, ale důležité je si uvědomit, že štěstí a spokojenost se ne vždy dá měřit pouze penězi. Pokud vám nová práce dá pocit sebeuspokojení, nebo ušetříte například čas a peníze díky tomu, že nebudete muset dojíždět tak daleko, změna rozhodně stojí za to. Důležitější je, abyste si položili otázku, kolik peněz skutečně potřebujete vydělávat, aby nová práce pokryla vaše náklady.

Zdroj: businessinsider.com, forbes.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu