Život je neustálý kompromis. Jak se je naučit dělat a přijímat?

Kompromisy jsou přirozenou součástí našich životů od dětství až po stáří. Jsou důležité v každém vztahu, ať už jde o vztahy se spolupracovníky, přáteli, rodinnými příslušníky nebo s partnerem. Máte s děláním kompromisů ve svém životě potíže? Máme pro vás několik užitečných rad.

Nesnažte se mít vždycky pravdu

Prvním problémem hádek je, že každý zúčastněný chce mít pravdu. Všichni chceme vyhrát. Je pochopitelné, že to tak cítíme, ale je třeba to přestat pociťovat. Když totiž chceme za každou cenu vyhrát, nenasloucháme druhé straně sporu nebo rozhovoru. Pozastavte svou potřebu mít pravdu a více naslouchejte svému partnerovi, příteli nebo spolupracovníkovi.

Nechte věci plynout

Potřeba mít pravdu je první věc, kterou musíte pustit z hlavy, neméně důležité je ale též nedržet se pevně všech minulých křivd, které vám dotyčná osoba mohla udělat. To, že jste se s partnerem nepohodli před několika týdny, nemá nic společného s tím, o čem se bavíte nyní. Odpusťte a jděte dál.

Přehodnoťte svá očekávání

Hádali jste se někdy a pak jste v polovině hádky zjistili, že vás to, za co se hádáte a co prosazujete, vlastně příliš nezajímá? Je těžké si to přiznat, ale může se to stát. Jedním ze způsobů, jak se tomu vyhnout, je zachovat klid, když dojde k diskusi, nenechat se strhnout emocemi.

Udržujte své emoce na uzdě a přemýšlejte o tom, co skutečně chcete, a to jak od svého života, tak od vztahů. Je skutečně tak důležité, abyste si pevně stáli za svým, nebo by bylo možné, abyste trochu ustoupili?

Hádající se pár.
zdroj: freepik.com

Buďte ochotni se změnit

Poté, co přehodnotíte svá očekávání, buďte ochotni jednat podle změn, které uznáte za vhodné. Jedna věc je říci, že jste ochotni přistoupit na kompromis, ale úplně jiná věc je podle toho skutečně jednat. Důležitou součástí kompromisu je skutečně dodržet předsevzetí.

Podělte se o své přesvědčení a emoce

Váš partner není jasnovidec. Jak má vědět, jak se cítíte, když mu to neřeknete? Dovolte mu, aby vám také řekl, jak se cítí. Kompromis je o tom, že se setkáte na půli cesty. Abyste se k ní dostali, musíte oba vědět, jak se ten druhý cítí. Dbejte na to, abyste vyjádřili své přesvědčení a emoce týkající se dané situace. Pokud se váš problém týká práce, snažte se zůstat profesionální, ale ujistěte se, že jste jasně a zřetelně slyšet.

Projevte uznání

Ochota přistoupit na kompromis, místo abyste bojovali až do konce, je obdivuhodnou vlastností. Ujistěte se, že jste dali najevo, jak moc si vážíte toho, že s vámi druhá osoba spolupracovala na nalezení nejlepšího řešení. Udělejte si čas na společné zhodnocení řešení a vyjádřete, co se vám na něm líbí.

Buďte otevření

Kompromis funguje pouze tehdy, pokud jste ochotni vyjít vstříc na půl cesty. Ano, vy chcete něco udělat po svém a druhá osoba to chce udělat jinak, ale musíte být schopni naslouchat tomu, co vám chce říct. Možná, že váš způsob nebude fungovat, nebo možná zná lepší způsob, jak věci udělat. Otevřená mysl vám usnadní hledání kompromisů.

Zdroj: makemebetter.net, everydayowl.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu