Cíl manipulátora je jediný a zcela přesný. A to ať už se jedná o korporátního manažera s rolexkami na ruce nebo o vaši vetchou pratetu s hůlkou či chodítkem. Manipulátor vás prostě chce mít tam, kde vás mít chce a potřebuje a přimět vás k jednání, které je pro něj výhodné. Na potřeby a životy ostatních přitom nebere žádný ohled.
Existuje celá řada „triků“, rozpoznejte je!
Mezi klasické taktiky manipulátora patří deformace reality. K tomu manipulátor používá lži, zatajování některých skutečností, které se mu „nehodí“ a celou řadu dalších triků. Někdy manipulace začíná velmi pozitivně, ale pozor, jde o to, jak vás navnadit. Komplimenty, ocenění vás i vašich výkonů či tvrzení, že se v mnohém perfektně shodnete, je už podezřelé.
Dalším oblíbeným trikem je předstírání nechápavosti či odbíhání k jinému tématu. To je právě případ prodejců „výhodného tarifu“ nebo pojišťovacích agentů. Vaše nesmělé odmítání vůbec neslyší, nereagují na ně a neustále si melou to svoje. A to až do doby, než odejdete nebo daného člověka vyhodíte ze dveří a při nejhorším se mu z vás podaří vypáčit peníze.
Snadno manipulovatelné typy osobností
Manipulátoři mají přímo šestý smysl, kterým vycítí, kdo pro ně představuje snadnou kořist. Vždy jsou to osoby s nízkým sebevědomím, vnitřně nejistí. Další skupinu tvoří lidé s přespříliš vyvinutým smyslem pro zodpovědnost, ti se snadno nechají dotlačit k pocitu viny. (Tolik k tomu, proč se při odmítnutí nějaké „výhodné nabídky“ cítíme provinile.)
Jsou i jiné typy osobností, které jsou pro manipulátora přesně tím pravým – emoční labilita, nevyzrálost a naivita nebo naopak vyšší věk, vždyť kolik manipulátorů se soustřeďuje na seniory!
Braňte se a zachraňte se!
Stačí podezření, že s vámi někdo manipuluje, ať už jde o nadřízeného v práci, partnera, kamarádku…, nic nezkazíte, když použijete protimanipulační asertivní techniky. Pokud to s vámi daný člověk myslel dobře, určitě se neurazí a možná si ani nevšimne, že na něj něco zkoušíte.
Nejznámější asertivní technikou je metoda takzvané „přeskakující gramofonové desky“. Ta jednoduše spočívá v tom, že opakujete stále své stanovisko, ať už druhá strana říká cokoli, prosí či vydírá.
V případě emotivně zabarvené manipulace, kdy jde na váš účet obviňování, ironie, jedovaté poznámky a bůh ví, co ještě, je nutné zachovat si chladnou hlavu a zbrzdit emoce. Je to těžké, ale dá se tomu naučit. Jen tak můžete získat nadhled, a hlavně se nenechat vtáhnout do zcela nesmyslného dialogu, kdy budete manipulátorovi oplácet stejnou mincí.
Výše uvedené techniky možná znáte, možná ne, každopádně vám vždy pomůže čas na rozmyšlenou. Pokud na vás někdo tlačí, řekněte zkrátka, že si to ještě musíte nechat projít hlavou.