Zaměstnání nebo freelancer – jak poznat, na co se lépe hodíte?

Napadá vás stále častěji a častěji myšlenka, že opustíte svou práci, protože vás nebaví sedět na jednom místě v kanceláři, nechcete život strávit v práci, chcete toho spoustu vidět, získat, vyzkoušet nebo jednoduše nejste rádi, když máte práci od – do. Lidé jsou různí a každý vidí svůj pracovní život a svět jiným způsobem a jinýma očima. Někdo je rád, že má práci, udělá to, co se po něm chce a jde domů, kde nemusí nic řešit. Přemýšlíte, který typ jste vy? Co bude pro vás samotné lepší? Než toto důležité životní rozhodnutí učiníte, je dobré vědět pár věcí.

Jak si vybrat?

Práce na volné noze vypadá velmi lákavě a je to něco, co si přeje mnoho lidí. Vstávat, kdy chcete vy, neřešit, jaký je váš šéf nelida, pracovat tak, jak potřebujete. jenže freelancer neznamená jen to pozitivní a dobré. Jako u všeho, i zde je potřeba se vyrovnat se spoustou věcí, které nejsou pro každého, když budete pracovat sami na sebe, bude to těžké a nebudete-li mít zakázky, budete muset situaci řešit a získat finance na živobytí jiným způsobem. Ze všeho nejdřív je dobré utřídit si myšlenky a zjistit, co je pro vás dobré.

Nejste zrovna fandové pravidel a rutiny

Potřebujete pro sebe a život svobodu a nechcete mít okolo sebe něco, co vás svazuje. Často nad sebou nesnesete ty, kteří rozhodují za vás. Korporál není zrovna to nejlepší pro vás, nelíbí se vám jeho systém a struktura. Chcete si rozhodnout podle sebe, podle času, který chcete věnovat práci i peněz, které chcete vydělat.

Být si vlastním šéfem

V práci musíte být často potichu, protože váš názor je sice možná správný a lepší, ale existují takoví šéfové, kteří jej slyšet nechtějí. Jen oni a jejich názor je ten nejlepší a pravý. Musíte se neustále držet, aby vaše pusa neřekla něco, co by vyvolalo hádku nebo dokonce výpověď? Evidentně máte více zkušeností, než váš šéf, můžete je proměnit ve vlastním projektu, kde budete šéfem sami sobě.

Máte rádi výzvy

A rádi jim čelíte. Jako freelancer budete někdy řešit řadu problémů, sjednávat si schůzky, obchodní dovednosti se budou hodit. Když nějakou zakázku nevyhrajete, musíte najít další a další, které vám pomohou vydělat peníze. Někdy se něco úplně nepovede, jindy zase musíte řešit věci, které hoří. Zkrátka musíte být pružní a vědět, kdy zapojit všechny své síly.

Nejste konvenční

Jste lidé, kteří umí více věcí a chtějí se jim věnovat najednou nebo případně svůj pracovní čas půlit? Chcete využít všechen svůj potenciál, dovednosti a to, co jste se naučili nebo ještě naučíte? Pro podnikatele nebo chcete-li freelancera je to ideální, protože může provozovat své dovednosti v mnoha věcech, může se zabývat nejen prodejem, vyřizováním zakázek, ale být i kreativní, své dovednosti předávat dál ve formě lektorování nebo mentoringu.

Pryč s pravidly a rutinou

I když se píše v inzerátu, že je pracovní místo flexibilní, pracovní doba je pružná, stejně si musíte udělat svou práci a musíte v práci být určitý počet hodin denně. Jako freelancer budete mít čas podle sebe. Jeden den můžete pracovat od rána do večera, další den jen dopoledne a jindy si zase udělat volno. Svoboda je klíčová, naproti tomu rutina a pravidla vás umí pěkně udusit a potlačit vše kreativní? Pak je pro vás volná noha tím pravým!

Autorský text

Autor: Zuzana Žáková
ZAVŘÍT