Walt Disney aneb celosvětově známá ikona animovaného filmu. Jaký je jeho příběh?

Jak se mladý umělec stal celosvětově úspěšným a oblíbeným tvůrcem animovaných filmů a seriálů? Společnost Walta Disneyho je dnes jednou z největších mediálních společností na světě. Podívejte se na historii úspěchu Walta Disneyho i jeho společnosti.

Walt Disney

U Walta Disneyho se umělecký talent projevoval už od mládí. Nejprve kreslil karikatury pro různé publikace a při práci ve společnosti Kansas City Film Ad Company se začal zajímat o animaci. Poté, co studio, ve kterém byl zaměstnaný, v roce 1923 zbankrotovalo, se Walt přestěhoval do Los Angeles, kde se jeho bratr Roy zotavoval z tuberkulózy. Právě v Los Angeles Disney nakonec prodal krátký film Alice’s Wonderland. Díky tomu podepsal smlouvu na natočení dalších šesti takových filmů.

Založení společnosti Walt Disney Company

Za účelem výroby série založili bratři svou společnost a přesvědčili Virginii Davisovou, která hrála Alice, a jejich spolupracovníka Ub Iwerks, aby se k nim připojili. 16. října 1923 Walt Disney a jeho bratr Roy založili Disney Brothers Cartoon Studio v Hollywoodu v Kalifornii. Studio, nyní známé jako společnost Walta Disneyho, mělo nakonec zásadní dopad na zábavní průmysl a nyní je jednou z největších mediálních společností na světě.

Přicházejí další úspěchy

Po úspěchu komedií s Alice a série Owald the Lucky Rabbit, Disney začal pracovat na jeho nejslavnější tvorbě. S vydáním Steamboat Willie z roku 1929 byl světu představen Mickey Mouse. Postava se brzy stala jednou z pravděpodobně nejznámějších karikatur v historii. Popularita krátkých filmů o Mickey Mouse přesvědčila Disneyho, že jeho studio může produkovat i celovečerní film.

Sněhurka a sedm trpaslíků

Celovečerní zpracování pohádky se začalo vyrábět v roce 1934. Projekt sice přesáhl rozpočet o 400 % a vyžadoval více než 300 animátorů, umělců a asistentů, ale Sněhurka a sedm trpaslíků se stala obrovským hitem, který debutoval těsně před Vánoci 1937.

Od té doby společnost Walt Disney Company vyrobila desítky průkopnických a celosvětově oceňovaných filmů.

Holding

V roce 1955 se ze společnosti bratrů Disneyových vyvinula holdingová společnost zabývající se nejrůznějšími mediálními a zábavními projekty. V 90. letech a koncem minulého století získal holding pod svá křídla desítky společností. Disney nyní vlastní a provozuje ABC, ESPN, Pixar, Marvel Studios a Lucasfilm.

To, co začalo hrstkou animátorů produkujících krátké dětské série, je dnes jednou z nejznámějších společností na světě. Disneyho originální karikatury a celovečerní filmy představují jedny z nejpopulárnějších a staly se trvalou hodnotou v americkém i celosvětovém povědomí.

Autor: Michaela Richterová

#kvíz 1 / 1 | V kterém roce měla svůj debut pohádka Sněhurka a sedm trpaslíků?

V kterém roce měla svůj debut pohádka Sněhurka a sedm trpaslíků?

zavřít reklamu