Vztahy mezi lidmi ovlivní i zapáchající nohy: sníží vám sebevědomí

Nohy člověka ho od nepaměti přemisťují z bodu A do bodu B. Když se však někde bojíte sundat boty a žijete ve strachu, že vám zapáchají, je na čase s tím něco udělat. Je téměř nepřípustné, aby se vám to stalo někde ve společnosti. Dobrou zprávou je, že existuje mnoho způsobů, jak zápach odstranit. Důvodem jsou většinou bakterie, které se množí ve vlhku. Zápach z nohou nemusí nutně značit hned onemocnění zvané bromodóza, ale je potřeba včas zakročit…

Je přirozené, že na nohách žijí některé druhy bakterií, ale zápach zapříčiňuje až jejich rozklad. Odumřelé kožní buňky a další odpadové látky jsou těmi, které pak mají za následek zápach.

Zapáchající nohy a rozpaky: jaké jsou možnosti?

Co ještě umocňuje nelibý závan z vašich nohou? Jsou to i nevhodně zvolené ponožky a obuv. Nohy se v neprodyšných věcech logicky potí. Vybírejte si ponožky, které jsou savé a schopné odvádět pot – snižují tak případný zápach. Pokud ani to nepomáhá, měňte si ponožky častěji, než jednou denně.

U bot jsou důležitou součástí nejrůznější síťky, které tu fungují jako odvětrávání. Střídejte také několik párů bot. Tím, že si vezmete jiné, umožníte předchozím botám řádně vyschnout. Prodávají se také antibakteriální vložky do bot. Můžete použít i dezinfekční sprej či antiperspirant.

Peeling nohou

Peeling pomocí pemzy je jednou z technik, která napomáhá ošetřit páchnoucí nohy. Správná hygiena je klíčovým faktorem pro léčbu a prevenci páchnoucích nohou.

To zahrnuje každodenní mytí nohou antibakteriálním mýdlem, přičemž je třeba věnovat zvláštní pozornost oblastem mezi prsty. Pemza z nohou zvládne odstranit mrtvé kožní buňky, které tvoří živnou půdu pro vznik bakterií.

Koupele

Výborným pomocníkem je epsomská sůl. Slouží jako exfoliátor, který snižuje zápach z nohou. V lavoru s teplou vodou rozpusťte půl šálku epsomské soli a nohy nechte odmočit na 10 – 20 minut, následně je osušte.

Do lavoru nalijte 2 díly teplé vody a 1 díl jablečného octa a nohy tu nechte namočené 15-20 minut.

Někdy se však i přes veškerá úsilí člověka nepodaří zápach z nohou odstranit, pak je vhodné navštívit lékaře, vyloučit již zmiňovanou chorobu jménem bromodóza a zvolit adekvátní léčbu.

Zdroj: medicalnewstoday.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu