Moderní technologie „kradou“ lidem pracovní místa. A brzy bude ještě hůř. Tyto dvě věty stačí k tomu, aby většina z nás propadla mírné panice. Než tak ale učiníte, zamyslete se nad tím, co vše už se stalo, jakou roli při přetváření pracovních míst už sehrály počítače, automatizace i umělá inteligence. Není sice možné přesně odhadnout, jaký další dopad bude technologie ještě mít, ale jedna věc jistá je. Stále existuje řada dovedností, které „roboti“ lidem vzít nemohou, a tyto dovednosti budete muset ve svém životopise zdůraznit, abyste se od nich mohli odlišit.
Emoční inteligence
Emoční inteligence je schopnost ovládat a vyjadřovat své emoce i chápat a utvářet emoce ostatních. Komunikujete se spolupracovníky, zákazníky nebo klienty? Vždy je potřeba určitého stupně emoční inteligence.
Nyní se sice vyvíjejí roboti, kteří využívají umělou inteligenci ke čtení sociálních signálů a rozpoznávání emocí, ale nikdy nemohou nahradit lidské pracovníky a složitost naší mysli a emocí.
Jistě, mohou být schopni registrovat emoce, ale to neznamená, že dokáží budovat vztahy a projevovat empatii jako vy. I když nemáte nadstandardní emoční inteligenci, stále je mnohem vyšší než u stroje. Proto mějte svou emoční inteligenci při komunikaci se spolupracovníky, podřízenými i vedením vždy na paměti.
Kreativní řešení problémů
Roboti nedokáží proniknout do lidské psychologie a porozumět jí tak jako ostatní lidé, nikdy proto nebudou schopni kreativně řešit problémy, jako to musí dělat například návrháři produktů či pracovníci v reklamě. Řekněme, že jste vytvořili reklamu, ale zdá se, že na lidi nepůsobí. Bude počítač schopen efektivně teoreticky zdůvodnit proč a navrhnout řešení?
Možná by dokázal dosadit nějaký vzorec a reklamu upravit, ale ne vždy to funguje. Často je třeba porozumět „publiku“, dostat se do jeho hlavy. Kreativní řešení problémů může znamenat řadu věcí, vyřešení konfliktu mezi zaměstnanci, splnění cílů klienta nebo i úpravu některých interních pracovních procesů.
Komunikace
Vzpomeňte si na ty dny, kdy komunikujete se spolupracovníky výhradně prostřednictvím firemního systému zpráv. Funguje to dobře, ale není to tak efektivní jako interakce tváří v tvář nebo prostřednictví videohovoru. A to je jen interní komunikace, externí komunikace je v tomto ohledu ještě náročnější.
Když mluvíme o komunikačních dovednostech, je důležité vzít v úvahu také neverbální komunikační dovednosti, ty jsou totiž často stejně důležité jako verbální dovednosti. Jednoduše řečeno, roboti nedokážou komunikovat s lidmi tak jako lidé.
Řízení technologické i lidské
Mnoho společností již používá rozmanitý software i umělou inteligenci k řízení produktů nebo služeb. Zavedení těchto nástrojů umožňuje zaměstnancům obejít podřadné úkoly a místo toho se věnovat důležitější práci. Technicky vzato tedy automatizace již začala přebírat vládu nad mnoha pracovišti, ale stále potřebujete lidi, kteří ji budou kontrolovat.
Vezmou mi roboti práci?
Upřímně řečeno, je těžké přesně předpovědět, jak technologie ovlivní pracovní sílu. Umělá inteligence a další technologie jistě převezmou některá pracovní místa, ale některým lidským dovednostem se nebudou moci vyrovnat. Co tedy musíte udělat?
- Nedělejte si příliš velké starosti. Nadále se soustřeďte na svou práci a rozvíjejte své dovednosti.
- Při aktualizaci svého životopisu mějte na paměti především ty dovednosti, které roboti nemohou nahradit.
- I když právě nehledáte novou práci, pokračujte v rozvíjení svých profesních dovedností, abyste je mohli předvést, až přijde čas.
Zdroj: fortune.com, economist.com