První leden je pro řadu lidí každý rok jakési magické datum. Mnoho z nás do nového roku vstupuje s celým seznamem předsevzetí, typicky že budeme více cvičit, zdravěji jíst, méně utrácet, přestaneme kouřit, budeme trávit více času s rodinou či se konečně naučíme nějaký cizí jazyk.
Předsevzetí versus realita
Podle psychologů ale není na 1. lednu nic magického. Pokud chcete udělat změnu, vyberte si načasování, které vám vyhovuje, rozhodně nemusíte čekat na příchod nového roku. Podle statistik většina lidí, kteří si každoročně dávají předsevzetí, svá předsevzetí nedodrží, přesněji dodrží velmi krátce. Statistiky udávají, že míra neúspěšnosti novoročních předsevzetí je přibližně 80 %, přičemž většina z nás ztratí své odhodlání do poloviny února.
Problém je v tom, že si často klademe nereálné cíle, snažíme se udělat opravdu velkou změnu, a navíc se snažíme udělat ji najednou. Například myslet si, že 1. ledna najednou zcela změníme své stravovací návyky, když jsme až do předchozího dne jedli, co jsme chtěli, je pravděpodobně cíl, který se nezdaří. Nepomáhá ani společenský tlak spojený s novoročními předsevzetími. Ve skutečnosti tak mnozí z nás vlastně nechtějí udělat změnu ze správných důvodů, ale jen z pocitu, že je to něco, co bych měl udělat, protože to dělají všichni.
Chcete-li zvýšit své šance na úspěch při zavádění zdravějších návyků, volte raději malé kroky než velké skoky a gesta a postupujte strategicky. Místo novoročních předsevzetí se řiďte radami, které vám pomohou, aby zdravé návyky zůstaly.
Pokud se chystáte udělat změnu, vyberte si čas, který je pro vás vhodný
Jak jsme již uvedli, na prvním lednu není nic kouzelného, co by usnadňovalo dosažení cílů, než je tomu v jiných obdobích roku. Pokud například dáváte přednost cvičení venku, když je tepleji, naplánujte si začátek běhání na jaro. Dělejte to, co pro vás má smysl.
Stanovte si konkrétní cíle
Začněte s rámcem SMART pro stanovení cílů, který byl původně vyvinut jako strategie pro úspěch v podnikání, ale lze ho uplatnit i v mnoha dalších oblastech života. Podle tohoto rámce by cíle měly být konkrétní, měřitelné, dosažitelné, realistické a časově omezené. Takže si například slibte, že budete dvakrát týdně běhat, a ne že „stanete se běžcem“. Cíl by měl být také reálně dosažitelný, například snaha uběhnout 5 km, a ne hned maraton, a měl by mít definované konečné datum nebo milník, kterého můžete dosáhnout, například přihlášení se na plánovaný závod.
Změňte své prostředí
Při plnění svých cílů nespoléhejte pouze na motivaci a sílu vůle. Nastavte se na úspěch tím, že pozměníte své okolí tak, aby podporovalo vaše požadované chování. To může znamenat, že si v obchodě s potravinami koupíte více ovoce a zeleniny nebo si večer dáte telefon mimo dosah, abyste nebyli v pokušení vzít ho ruky a trávit hodiny na sociálních sítích.
Automatizujte si pokyny, abyste se udrželi na správné cestě
Automatizované upomínky, jako jsou upozornění na telefonu na to, že máte pít více vody nebo si dát přestávku a protáhnout se, případně vizuální signály jako jsou lístečky na zrcadle, které vám připomenou, že nemáte vynechávat posilovnu, usnadňují kroky ke změně vaší zažité každodenní rutiny. Sledování pokroku pomocí aplikace nebo pomocí obyčejné tužky a papíru vám také pomůže udržet tempo.
Přijměte překážky, které nemáte pod kontrolou
Obavy z toho, co nemůžete změnit, obvykle jen zvyšují úzkost a způsobují, že se cítíte znechuceni. Pokud si například nemůžete dovolit najmout osobního trenéra, nic s tím nenaděláte. Místo toho se zaměřte na to, co můžete udělat s tím, co máte. Buďte realističtí ohledně toho, čeho můžete dosáhnout.
Pokračujte i malým neúspěchům a chybám navzdory
Změna dlouho zažitého chování není jednoduchá, naopak. Proto se nenechte odradit, pokud se vám nepodaří dosáhnout svého cíle hned napoprvé. Prostě to zkoušejte dál. Pokud se vám něco podaří v 80 procentech případů, je to mnohem lepší, než kdybyste to nedělali vůbec.
Zdroj: goskills.com, inc.com, mindtools.com