Tipy, jak si být v práci jistější, když jste introvert

Důvěra je jedním z klíčových oblastí pro úspěch v práci. Jenže jako introvert není úplně lehké si tuto důvěru hned vybudovat. Na schůzkách, kde jsou velké skupiny lidí, raději mlčíte a působíte „zaraženým“ dojmem.

Zřídka se tak stává, že vůbec promluvíte

Nehledě na to, že při představě, že hovoříte se svým nadřízeným se vám potí dlaně a je vám nevolno. Od pracovních pohovorů přes networkingové akce až po prezentace, je pracoviště plné situací, které mohou introvertům připadat extrémně zastrašující, ale…

Nenechte se svou introvertní osobností zahanbit a buďte o krok napřed
Možná jste introvert, ale zase vynikáte v jiných oblastech. Dokážete být pracovitý, ambiciózní a odhodlaný vybudovat si kariéru?

Přijetím své introverze se naučíte, jak toho dosáhnout a být při práci jistější.
Rozhodně vám k tomu pomohou tyto následující strategie rozčleněných do pěti oblastí.

Buďte připraveni

Introverti obvykle fungují nejlépe, když mají čas si utřídit myšlenky a nejprve si projít problémy sami, než s tím někoho osloví. Mluvení pro vás sice není snadné, jako pro vaše extrovertnější spolupracovníky, ale svázaný jazyk uvolníte, když si řeč připravíte dopředu.

Před schůzkou si poznamenejte několik poznámek nebo bodů, o kterých byste chtěli diskutovat. Pokud vás čeká prezentace, naplánujte si, co chcete říct. V případě potřeby si to nacvičte. Budete sebevědoměji formulovat své myšlenky i na místě.

Interakce s ostatními lidmi


Kontakt s jinými lidmi energizuje extroverty, ale příliš mnoho sociálních interakcí pro introverta, je naopak unavujících a vyčerpávajících. Většina introvertů si našla způsob, jak si dobíjí baterky sami a jinak.

Náš tip:
Mezi schůzkami si sedněte ke stolu a chvíli poslouchejte hudbu ze sluchátek. Dopřejte si dostatek času na uspořádání myšlenek.

Úkolem je, abyste se necítili v napětí a byli připraveni řešit nezbytné sociální interakce s důvěrou. Najděte svou vnitřní důvěru, pak budete považováni za schopné a sebejisté jedince.

Dbejte na to, jak komunikujete


Vaše řeč těla a tón hlasu jsou základní techniky, které se promítají do důvěry na pracovišti. Postavte se rovně, používejte oční kontakt a mluvte jasným hlasem s poklesem na konci vět, jako byste za řečí utvářeli pomyslnou tečku. Tyto malé úpravy v tom, jak komunikujete, mají obrovskou váhu.

Někteří lidé se mohou mylně domnívat, že introverti neznají odpověď, protože ne vždy promluví jako první. Introverti také někdy přehlížejí nové úkoly nebo příležitosti, protože nemají v místnosti nejhlasitější hlas nebo zdrženlivou osobnost.

Abyste nezůstali bez povšimnutí, začněte častěji mluvit v rámci kanceláře. Nabídněte svůj názor a odpovězte na otázky během schůzek nebo se dobrovolně přihlaste do nového projektu.

Vyzdvihněte vaše silné stránky

Jako introvert si sice myslíte, že je nepřirozené mluvit o sobě, ale neuznáváte -li své úspěchy, je pravděpodobné, že to za vás nikdo jiný neučiní. Nebojte se ukázat, co víte a uznat to, čeho jste dosáhli. Mluvit o svých úspěších, neznamená chlubit se, ale pomůže vám to posunout se v kariéře kupředu.

Udávejte směr svým myšlenkám

Introverti jsou často chronickými přemýšlivci. Je lehké se chytit za hlavu a nechat negativní myšlenky proudit tak, jak se jim zrovna zachce.

Místo toho, abyste však přemýšleli nad tím, co všechno se může pokazit, využijte vlastní rozhovor v hlavě ve svůj prospěch a hovořte o všem v kladném slova smyslu.

Vzpomeňte si na své minulé úspěchy a silné stránky vaší osobnosti.

Zdroj: gentwenty.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu