Říká se tomu nomofobie a je to strach z toho, že se ocitnete bez chytrého telefonu. Je stále rozšířenější a vyvolává stavy úzkosti a závislosti. Jak poznat příznaky a co může vám či vašim blízkým pomoci „syndrom odpojení“ překonat?
Malý experiment
Zkuste si představit sami sebe s vybitým telefonem a bez možnosti jeho nabití. Nebo si představte situaci, kdy sice telefon máte, ale jste bez jakéhokoli signálu. Cítíte se osvobozeni? Nebo vás naopak přepadá úzkost?
Pokud vás pouhá myšlenka na podobné situace zneklidňuje, je možné, že i vy trpíte nomofobií, tedy pocitem strachu až paniky z odpojení, které může mít podobu vybití telefonu, ztráty signálu, špatného internetového pokrytí či ztráty telefonu.
Co je nomofobie?
Název nomofobie je odvozen od „no mobile phone + phobia“, tedy strach z toho, že budete bez telefonu. Více než za úzkostnou poruchu je třeba tuto fobii považovat za patologickou závislost, podobně jako závislost na drogách nebo hazardu.
Pokaždé, když se nám na mobilním telefonu objeví oznámení, stoupne nám hladina dopaminu, protože si myslíme, že nás čeká něco nového a zajímavého.
Problém však spočívá v tom, že nemůžeme dopředu vědět, zda se něco dobrého opravdu stane, takže máme nutkání kontrolovat to znovu a znovu, čímž se spouští stejný mechanismus, který se aktivuje u hazardního hráče nebo drogově závislého.
Jak na detox?
První příznaky mohou být nenápadné. Máte telefon zapnutý 24 hodin denně? Nosíte u sebe neustále nabíječku? Spíte s chytrým telefonem na nočním stolku? Berete si telefon s sebou i do koupelny?
Pokud ano, už jste pravděpodobně na rizikové cestě. Níže uvádíme několik praktických pomůcek, které vám mohou pomoci tento problém řešit, i když pravdou je, že nejdůležitější bude vaše pevná vůle.
Změňte myšlenkový jazyk
Všichni si občas uvědomujeme, že používáme mobilní telefony až příliš často. A co si tedy říkáme?
- Musím ho přestat neustále kontrolovat.
- Musím ho přestat používat před spaním.
- Musím si s mobilem méně hrát.
Použití slova „musím“ k motivaci, je ale tou nejhorší možnou volbou. Neradi děláme to, co je nám vnucováno, i když si to vnucujeme sami. Motivace by měla vycházet z volby.
Až se příště přistihnete, že „zneužíváte“ svůj mobilní telefon, zkuste změnit svůj myšlenkový jazyk.
- Chci přestat neustále kontrolovat svůj chytrý telefon.
- Nechci používat mobilní telefon před spaním.
- Chci si méně hrát s mobilním telefonem.
Jedná se o mikroskopickou změnu, která však může mít překvapivé výsledky.
Sejde z očí, sejde z mysli
Jedna z nejúčinnějších strategií boje proti závislosti na chytrých telefonech může být zároveň jednou z nejjednodušších. Když mobilní telefon nepotřebujete používat, tj. v 99 % případů, odložte ho někam mimo dosah.
Jinými slovy, žádný telefon vedle knihy při studiu nebo na stole při práci. Dejte ho do šuplíku, do kapsy, do kabelky nebo do jiné místnosti.
Dejte si pravidla
Ležíte v posteli a slíbíte si, že telefon rychle zkontrolujete, a tak otevřete první aplikaci. Zkontrolujete oznámení a přejdete na druhou aplikaci, pak na třetí a tak dále. Jakmile první kolo skončí, do první aplikace jistě dorazí nová oznámení, a tak cyklus začíná znovu a hodiny ubíhají, aniž byste si toho všimli. Je vám tato scéna povědomá? Proč nemůžeme přestat?
Naše mysl se během „herního cyklu“ dostává do jakéhosi transu, v němž neustále opakuje návykové činnosti díky uvolňování dopaminu. Teprve když dosáhneme nasycení, jsme z tohoto stavu probuzeni.
Problém je, že v reálném čase uplynulo několik hodin, odborníci proto doporučují nastavit si před zahájením tohoto „kolotoče“ časovač s přesně danou dobou, po kterou se této činnosti budeme věnovat.
Další doporučení
- Vypněte si všechny notifikace ze sociálních sítí.
- Alespoň hodinu před spaním odložte telefon a už se na něj nedívejte.
- Nespěte s telefonem v jedné místnosti.
- Stanovte si místa a časy bez telefonu.
- Hrajte si s antistresovou kostkou.
Připravte se na to, že pokud se rozhodnete s nomofobií bojovat, začátky nemusejí být zcela snadné a mohou se u vás projevit abstinenční příznaky podobné těm, které znáte z léčby jiných závislostí.
Budete se nervózní, podráždění, mohou se u vás objevit bolesti hlavy či žaludeční nevolnosti. Důležité je nevzdávat se a vytrvat.
Zdroj: psicoterapeuta-psicologo.com, dipendenze.com, socialeducation.it