Studium a práce: Jak je skloubit a nezbláznit se?

Často se má za to, že skloubit studium a práci je něco nemožného. Ve skutečnosti tato kombinace, i když může nahánět strach, není neproveditelná, pokud má člověk dobrou disciplínu, velkou vůli a dobrou studijní metodu. Ať se jedná o povinnou volbu, nebo o volbu spojenou s osobní touhou po nezávislosti, aby bylo možné s úspěchem současně pracovat a studovat, je nezbytné uvědomit si několik „drobností“.

Organizace

Doba, kdy bylo získání titulu během zaměstnání velmi obtížné, ještě není tak daleko. Dnes je ale díky četným možnostem distančního studia možné získat bakalářský titul pomocí „online kurzů“, které lze navštěvovat z pohodlí domova v téměř kteroukoli denní dobu.

Abyste si udrželi dobrý prospěch při studiu a práci bez větších starostí, je nezbytné mít dobrou organizaci. Mezi přednáškami, studiem na zkoušky a pracovní dobou je nezbytné podrobné plánování. Pokud vám například vaše práce zabírá většinu dne, nikdy se nepřipravíte na zkoušku v krátkém čase.

Je třeba rovněž znát své schopnosti, vytvořit si časový rozvrh a především udržet tempo. Když se rozhodnete spojit studium s prací, prokrastinace není dovolena.

Plánování

Pro úspěch ve studiu při práci je často rozhodující, jak zvládnete hodiny, které vám zbývají po práci. Dobré plánování vám zajistí polovinu úspěchu. Správný studijní systém vám pomůže zrychlit vaše studijní tempo a těch pár volných hodin vám bude stačit k tomu, abyste u zkoušky zazářili.

Abyste lépe hospodařili s časem, nezapomeňte se vyvarovat multitaskingu, tedy dělání několika věcí najednou. Náš mozek toho totiž není schopen, jen přeskakuje z jedné věci na druhou se značnou ztrátou času a energie a dělá více chyb.

Zjednodušeně řečeno, když máte volnou hodinu, sedněte si ke studiu a dělejte jen to. Většina vašeho studentského úsilí se ale i tak bude s velkou pravděpodobností nevyhnutelně soustředit na víkend. Pokuste se stanovit si měsíční i týdenní plán a mějte přitom na paměti rozvrh zkoušek a případné průběžné termíny.

Muž píše poznámky.
zdroj: pixabay.com

Volný čas

Kombinovat studium a práci neznamená nikdy si nedělat přestávky. Být „studentem-pracovníkem“ vyžaduje velmi vysokou dávku soustředění a energie. Nemůžete ale jen studovat, pracovat a zase studovat a opakovat tento cyklus donekonečna. Nakonec na to doplatíte, protože se dostanete do úzkých a vzdáte to.

Je důležité umět si vyhradit i chvíle odpočinku, během nichž můžete dělat cokoli, co vám umožňuje relaxovat. Je nezbytné „najít si čas“ na volný čas.

Dopřejte si odpočinek, třeba jen půl hodiny každý den. A pokud se cítíte pod příliš velkým tlakem, udělejte si větší pauzu, vyrazte o víkendu na kávu s přáteli, na výlet nebo do posilovny. Zkrátka se na pár hodin odpojte, abyste načerpali nové síly. Nebude to promarněný čas, protože po návratu ke knihám se budete cítit nabitější.

Motivace

Být dobrým studentem je sice fajn, ale váš šéf má zájem vidět vás ráno v kanceláři svěží a připravené. A na druhou stranu vyučujícímu je úplně jedno, jestli mu řeknete, že zároveň pracujete a studujete.

Přijdou dny, kdy budete tak unavení, že budete mít pocit, že to nezvládnete, a možná budete dokonce i přemýšlet o tom, že vše vzdáte. Používání motivačních technik, které fungují, je proto velmi užitečné.

Zdroj: psychologytoday.com, indeed.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu