Stanovte si cíle, kterých můžete dosáhnout

Ať už je vaším velkým snem začít podnikat, vydělat více peněz v zaměstnání nebo prostě mít více času stráveného s rodinou, vše začíná stanovením cíle. 

Je poměrně snadné stanovit si cíle, i když jste to nikdy předtím neudělali. Začnete tím, že velké cíle rozdělíte na menší části. Ke každému cíli zadejte konkrétní datum, které představuje, kdy byste ho chtěli dosáhnout. Čím více krátkodobých cílů si vytvoříte, tím lépe, protože vás naplní větší jistotou, když jich na cestě k ještě většímu úspěchu dosáhnete.

Mějte na paměti, že samotné psaní všech vašich profesionálních a osobních cílů na papír není samo o sobě velkým úspěchem. Je pravdou, že když jste svůj plán promysleli tak daleko, udělali jste už víc, než průměrný snílek. 

Stanovte si termíny splnění svých cílů

To, na čem opravdu záleží, a díky čemu budete v životě nakonec úspěšní, je nesedět a jednat.

Proto je důležité sepsat si své cíle s konkrétními cílovými termíny dokončení. Když to uděláte, pomůže vám to skutečně dosáhnout vašich cílů. Když dosáhnete svých krátkodobých cílů, víte, že jste na cestě k dosažení svých dlouhodobých cílů.

Nezapomeňte každý cíl napsat pozitivně a přistupovat ke každému novému kroku s nadšením. Pomůže vám zadat přesná data a množství peněz, které potřebujete, aby vám pomohlo vizualizovat plán a zhodnotit vaše úspěchy.

Plnění vašich cílů

Jak můžete mít plán, když neznáte budoucnost? Nenechte se mýlit: život není vždy spravedlivý a můžete si být jisti, že se vám věci pravděpodobně nepovedou alespoň jednou nebo dvakrát. Proč se to děje? Příčinou nemusí být žádná chyba z vaší strany. Někdy musíte naplánovat nepředvídatelný prvek.

Nemůžete předvídat budoucnost, takže pokus o určení výsledku každého vašeho úsilí ve vás může vyvolat pocit zklamání. Místo toho se zaměřte na to, čeho chcete zkušeností dosáhnout. Určitě můžete určit svůj vlastní výkon. Zkuste si stanovit cíle, nad kterými máte přímou kontrolu. Tímto způsobem ani finanční nebo osobní překážka nebude zasahovat do samotného úspěchu. 

Musíte si také dát pozor, aby vás ostatní neovlivňovali při stanovování nerealistických cílů na základě výsledku nebo výkonu. Vaše názory na to, co znamená úspěch, by mohly být ovlivněny médii, zaměstnavateli nebo dokonce vlastní rodinou. Problém je v tom, že když se ostatní snaží nastavit standard úspěchu, dělají to v ignoraci vašich osobních tužeb a ambicí. To, co dělá jednoho člověka úspěšným, vás nemusí nutně dělat šťastným. To, co jeden člověk vidí jako obrovský výkon v krátkém časovém období, můžete považovat za vyčerpávající nebo to nepovažujete za velký výkon na základě svých vlastních okolností, tužeb a ambicí.

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu