Sofie (22): Třikrát mě vyhodili z práce a já jsem vděčná. Dobrodružství totiž přichází v různých baleních

Když vás vyhodí z práce, je to velká rána. Změní to váš navyklý způsob života, ale hlavně vám vyhazov podlomí sebevědomí a psychiku vůbec. Situace vyžaduje opravdu značnou vnitřní sílu a odhodlání, abyste se srovnali a pokračovali dál. Sofie takovou smůlu zažila, a přesto je za ní vděčná. Jak to?

Nelehký začátek

Ve svých 20 letech žila Sofie v mlhavé čtvrti San Franciska. Byl to problém, protože byla vychována na Hawaii a potřebovala slunce tak, jako jiní potřebují ranní kávu. Vrátit se ke svým tropickým kořenům se jí zdálo velmi lákavé, a tak začala pracovat jako průvodkyně v Club Med, all-inclusive resort společnosti. Hned o několik týdnů později už byla v Karibiku.

Vše se zdálo ideální

Sofie měla pocit, že se ocitla ve snu. Zdálo se, že dostala přesně to, co potřebovala. Ale velmi záhy si uvědomila, jak má společnost „toxickou“ firemní kulturu. Přesto to vzala jako výzvu a snažila se vše nepříjemné vydržet. O dva týdny později ji z práce vyhodili.

O několik let později

Sofii se začalo dařit v malé firmě, i když opět v zamračeném, chladném a šedivém Washingtonu. Jednoho červnového dne si ji zavolal šéf… a… zkrátka jí s lítostí oznámil, že na její plat nezbývají peníze. Omlouval se, bylo mu to opravdu líto a velmi nepříjemné. Zeptal se Sofie, co vlastně teď bude dělat? A v tu chvíli ona poprvé v životě začala upřímně přemýšlet o tom, co vlastně opravdu chce. O měsíc později už se stěhovala do Los Angeles.

Život už je takový

Někdy se stane, že vám osud začne házet klacky pod nohy. Žijete v iluzi, že vše ve svém životě máte pod kontrolou, a najednou „bam“! Dostanete padáka. Může vás to zničit. Může to zpochybnit všechny vaše činy, schopnosti i snahy, může to zničit vaši sebeúctu a sebevědomí. Nebo to naopak vyvolá potřebnou změnu, ke které byste se jinak nikdy neodhodlali.

Co se z toho naučíte?

Sofie přemýšlela o všech změnách ve svém životě, o tom, za co by měla být vděčná. A zjistila, že za oba případy, kdy přišla o práci, vděčná je. Nebyla to pracovní místa pro ni. V první se navíc nudila, práce nebyla dostatečnou intelektuální motivací, o špatné firemní kultuře jsme mluvili. Práce v malé firmě ji bavila, ale nevyhovoval jí život ve Washingtonu. Nikdy předtím si ani neuvědomila, jaký má ta šeď a atmosféra města vlastně vliv na ni samotnou, na její pocity, náladu, energii…

Je to smysluplné!

Když se vám něco podobného stane a důkladně se nad situací zamyslíte, zjistíte, že opravdu nemůžete plně ovládat, co se ve vašem životě stane. Ale! Někdy pro vás životní okolnosti připraví rozhodnutí, které je pro vás v dlouhodobém horizontu mnohem lepší. Pokud jste otevření, zjistíte, že je lepší v životě procházet vlnou změn než se nechat ochromit nezdarem. Ten můžete brát čistě jako věc pozitivní, způsob, jak život naznačuje novou cestu, kterou se máte vydat.

Název článku mluví o třech vyhazovech. Sofie ve skutečnosti dostala padáka jen dvakrát. Třetí se zatím nekonal. Ale nikdo nemůže předvídat budoucnost a Sofie si je téměř jistá, že se situace ještě zopakuje. Že v určitém okamžiku dojde k dalšímu naprosto neočekávanému zvratu kariéry. A na 100 % věří, že to nakonec přinese dobré věci!

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu