Pravděpodobně všichni znáte psychologické triky ohledně zlepšení prodejních čísel. Realita je však od praxe velmi vzdálená, a proto může být zlepšení prodejů v některých situacích doslova nemožné. Opravdu úspěšní prodejci používají jednoduché, ale velice vychytralé triky, pomocí kterých se jim daří držet svá čísla v černých hodnotách. Pojďte se také něco málo přiučit.
Zařiďte, aby váš výrobek vypadal „výhodně“
Tento trik je používán v celé radě odvětví, neboť patří k těm nejúspěšnějším. Cílem je udělat vzhled vašeho výrobku o dost dostupnější, než skutečně je. Nepleťte si to však s nekvalitním zpracováním, které bude mít přesně opačný efekt. Výhodné je také představení dražší varianty daného produktu. Z praxe uvádíme příklad domácí pekárny, která se prodávala za 6 000 korun, avšak na trhu nebyla příliš úspěšná. Po představení sofistikovanějšího zařízení za necelých 10 tisíc korun se levnější model jevil jako skvělý kup. Přitom se na něm od začátku výroby nic nezměnilo.
Dejte svému zboží punc exkluzivity
Sami zapátrejte v paměti a zamyslete se nad tím, který mobilní telefon byste si pořídili. Úplně nový iPhone či Samsung nebo velmi dobrý telefon od naprosto neznámého výrobce. Proto byste i vy měli budovat svou značku, aby se u zákazníků stávala oblíbenější a tím pádem i o něco exkluzivnější. Lidé totiž rádi utrácejí za relativně prestižní a drahé zboží, protože mají pocit, že tak žijí lepší život než doposud. Statusem luxusu je často nejen značka, ale také vysoká cena, proto se nebojte u svých produktů nasadit laťku vysoko.
Využívejte průměrných ceny
Na psychologii kupujícího musíte zapůsobit ihned. Na pohled si musí myslet, že levnější zboží není tou nejlepší variantou. Tím pádem si zakoupí zboží dražší a vy tak dosáhnete větších tržeb. Pokud si ale nejste jistí, za kolik můžete své výrobky prodávat, pak jednoduše zvolte metodu prostředních cen, se kterou neuděláte chybu. Všichni raději sáhnou po průměrné ceně, protože lidský mozek si myslí, že co je průměrné, je nejlepší.
Používejte baťovské ceny
Metoda baťovských cen vznikla za úspěšné éry Tomáše Bati a od té doby tento trik používají prakticky všichni. Ať si říká, kdo chce, co chce, například cenovka 1 199 korun vypadá daleko přívětivěji než cenovka 1 200 korun. Mezi lety 1987 a 2004 bylo prokázáno zvýšení prodejů o 24 % u výrobků, jejichž cenovka končila právě devítkou. Čísla 9 se držte pokaždé při kalkulaci cen. Korunový rozdíl od zaokrouhlené ceny zase není tak významný finanční rozdíl a navíc zde existuje určitá pravděpodobnost, že vám někteří kupují, nechají korunu spropitné. Přeci jen nikdo nemá rád spoustu drobných a nabitou peněženku mincemi.
Jestliže tápete v prodejních číslech a metodách stavení cen, zkuste využít výše zmíněné triky. Jde o praxí osvědčené metody, které by měly téměř okamžitě vylepšit vaše prodejní čísla a přinést vám vyšší zisk.