Psaní deníku – proč si jej psát?

Na začátku nemusí být „Můj milý deníčku..“ ani v něm nemusí být nutně popsána hodina po hodině. Zápisy nemusí být dlouhé, nemusí obsahovat, že Jana z Béčka je blbá, protože řekla, že se vám líbí David z Ačka a odteď s ní už nikdy nepromluvíte. Dokonce tam nemusí být ani to, že vás doma zase nutí jít s košem nebo umývat nádobí nebo vám nekoupili nový výtisk dívčího časopisu, ve kterém je ten boží plakát oblíbené kapely a nejde bez něj žít. Deník si totiž nemusejí psát jen dívky v pubertě, ale také dospělí jedinci.

Deník pro dospělé

Nebojte, nemusíte v něm ani popisovat do detailu vaše randící úspěchy či neúspěchy či milostný život. Deník se může stát nejbližším přítelem, odrazem vás samotných, inspirací, co změnit a dělat jinak, vašim osobním mentorem nebo třeba také terapeutem. Vypsat se z problémů radí mnoho odborníků a vy můžete mít svou vlastní retrospektivu – ať už v ruční nebo online formě. Snese všechno, co se vám honí hlavou, v dospělosti už nehrozí, že ho pročte máma nebo sourozenec, ale schovat si jej pečlivě se vyplatí. Proč si vlastně psát deník?

Vyčistí to hlavu

Psaní deníku je určitá forma terapie, chcete-li psychohygieny, kterou by měl čas od času provést každý z nás. Popíšete tam vše, co se vám honí hlavou, jak se vám vedlo, co bylo na důležité schůzce nebo proč se rande nepovedlo. Vše si zapsat pomáhá a nejen proto, že se vám v danou chvíli uleví, ale také proto, že později se na věci podíváte s odstupem času a můžete na situaci získat jiný náhled, který poté můžete aplikovat v životě.

Podporuje vzpomínky

Občas si nemůžete vzpomenout, co bylo v neděli, když je dnes teprve úterý? Musíte toho denně v práci hodně zpracovat, máte toho k zapamatování opravdu mnoho, takže jsou určité věci, které můžete vytěsnit nebo jednoduše zapomenout. Možná zapomenete na ty příjemné věci, příjemné prožitky a drobnosti, které během dne prožijete, ale v objemu věcí a dat si je nezapamatujete. Deník vám pomůže v tom si vše zapamatovat.

Sebereflexe

V dané chvíli víte, že je pravda na vaší straně, jste naštvaní, že t nikdo neakceptoval, nikdo to nechápal a všichni reagovali tak, jak reagovali. Vypíšete se ze svých pocitů v deníku, všechny křivdy světa. A za týden, měsíc se k tomu namátkou vrátíte. Najednou vše vidíte jinou perspektivou, najednou máte pocit, že jste reagovali přehnaně, špatně nebo třeba pod vlivem emocí. Příště máte možnost reagovat jinak, lépe a bez zbytečných emocí.

Uzavření den a uklidnění

Psaní deníku vám pomůže uzavřít celý den, pomůže vám celkově zrekapitulovat den a uklidnit se. Vypíšete se z toho, pojmenujete si celkově celý den, co se povedlo, nepovedlo, vyfiltrujete emoce a tím pádem se uklidníte a můžete jít spát v klidu, v hlavě se vám nebudou honit žádné neuspořádané myšlenky.

Čtěte také: Psaní deníku je dobrá terapie. Jak začít a vydržet u toho?

Nové inspirativní myšlenky

Občas vás při psaní deníku mohou napadnout různá řešení situace a problémů. Nebudete si tak muset vyhrazovat čas na to, aby se nějaký projekt vyřešil, aby se vztahy v rodině, u kamarádů a podobně vyřešily. Psaní je dobrým způsobem, jak celkově přijít na nové myšlenky a inspirativní nápady, které pak můžete přetavit do svého života.

Autorský text | foto: pixabay

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu