Proč komfortní zóna brzdí úspěch?

Uspět ať už jakkoliv chce snad každý. Samozřejmě k tomu potřebujete nastavení mysli, které pomůže dosáhnout prvních několika stupínků. Cesty k úspěchu jsou však často trnité a mohou vést i přes velmi nepohodlné průsmyky. Zkratky neexistují, komfortní zóna musí pryč. 

Představy o komfortní zóně jsou všelijaké. Chápat ji můžeme ale úplně jednoduše jako jakýsi soubor přesvědčení a myšlenek, které nás drží daleko od věcí, kterých se bojíme. Přitom nemusí ani jít o přehnanou formu strachu. Spíš tím myslím věci, které nám jsou tak nepříjemné, až je chceme z našeho života naprosto vypudit. Vědomě děláme, že neexistují a neexistovaly ani dříve.

Praskněte bublinu, začněte bojovat

Obrazně řečeno je komfortní zóna jakousi bublinou, která vytváří silné hranice. Odděluje nás od světa s problémy, ale zároveň i od světa plného příležitostí. Schovat se v této bublině je velice příjemné. Zažíváme věci, které máme rádi a přitom filtrujeme vše, co rádi nemáme. Hromada lidí proto zůstává tam, kde je a vůbec nemá ambice vyzkoušet svět okolo. K tomuto bloku dopomáhá samozřejmě i špatná zkušenost. Jenže…

„Život začíná tam, kde končí vaše komfortní zóna.“

– Neale Donald Walsch –

Zůstávat stále v místě, kde se nesetkáme s žádnou výzvou, není příliš zábava. Cesty k úspěchu takřka pokaždé vedou z komfortní zóny a je poměrně jasné proč. Za branami něčeho, co jsme si doposud vybudovali, totiž číhá možná něco o dost lepšího. Může to být klidně i ten šílený sen z dětství, kterého jste se dávno vzdali. Jenže zároveň mimo zónu pohodlí čeká také mnoho nástrah a dosud neobjevených problémů. Právě tato druhá, řekněme negativní část světa okolo, odrazuje většinu lidí. 

Ptejte se, zajímejte se, bořte limity

Každý člověk má své vlastní hranice. Každý člověk má něco, čeho se bojí. Pokud se tomu ale budete stále vyhýbat, nikam se neposunete. Řekněme, že se bojíte veřejného vystupování. Jakoukoliv přednášení před lidmi snášíte velmi špatně a vyhýbáte se mu jak jen to jde. Kam vás to dostane? Naopak pokud se rozhodnete tomuto strachu čelit, překonáte ho, hned se vám rozšíří obzor. Vždy je nejtěžší udělat první krok a nakřupnout tak pomyslnou bariéru komfortní zóny. 

Pokaždé s hlavou vzhůru

Vystoupit naplno ze své komfortní zóny může být pro mnoho lidí obtížné, ale nikdy to není nemožné. Nakonec záleží jen čistě na vašem rozhodnutí. Jakmile se začnete prát se svými osobními hranicemi, pravděpodobně se dostanete do situací, které jste si nikdy nedokázali ani představit. Jistě budete vystaveni neznámému a o to přece jde. Pokud totiž nahlodáte z vnitřní strany tvrdý kokon natolik, až praskne, najdete sebe sama. Možná se narušování komfortní zóny stane vaším koníčkem, uvidíte. Rozhodně si ale otevřete dveře neskutečných příležitostí. Žijeme ve svobodné zemi, tak toho využijte na maximum.

Autor: Jan Hobler
zavřít reklamu