Poznejte 4 způsoby, jak si udržet odstup od toxických lidí

Stanovení a udržování hranic je těžké. Přidejte do rovnice obtížnou osobu a vše bude ještě obtížnější. Udržovat zdravé hranice s obtížnými lidmi je někdy neuskutečnitelné.

Je to proto, že na prvním místě nechtějí, abyste měli hranice. Nemusí to být vědomé rozhodnutí. Je to často jediná strategie vztahů, kterou znají. Ale bez ohledu na to, zda je to úmyslné, je výsledek stejný: Vaše hranice byla porušena.

Uvědomte si, že vaše potřeby jsou důležité

Když pochybujete o své vlastní důležitosti, dovolujete ostatním lidem, aby vámi manipulovali. Když však pochopíte, že váš čas, peníze, důstojnost a potřeby jsou životně důležité pro vaši pohodu, je snazší vyladit lidi, kteří chtějí překonat vaše hranice.

  • Buďte s lidmi, kteří si vás váží. Vaše sociální skupina je jako zrcadlo, odrážející vaši hodnotu. Můžete se obklopit sobeckými, obtížnými lidmi, kteří vás odrážejí, mají nízké sebevědomí, kterým nakonec začnete věřit. Nebo se můžete obklopit starostlivými, milujícími lidmi a začít věřit, že jste také hodni lásky a péče.
  • Navštivte terapeuta. Terapie vám pomůže vybudovat sebevědomí a určit překážky, které vám brání ve vážení si sama sebe.
  • Buďte objektivní. Vytvořte seznam způsobů, jak učinit svět lepším místem. Například jste něčí dobrý přítel, pravidelně usmíváte svého manžela a jste odhodláni recyklovat odpadky. Být člověkem znamená, že si zasloužíte základní práva a respekt, ale pokud se podíváte trochu hlouběji, můžete najít jedinečné vlastnosti, kterých si na sobě ceníte.
  • Buďte spravedliví. Pokud věříte, že si všichni lidé zaslouží úctu, zahrnou vás i oni úctou. Pokud dovolíte ostatním, aby se k vám chovali jako ke kusu hadru, a věříte, že na to mají právo, nejste spravedliví.

Buďte laskaví, ale pevní

Být pevný neznamená být bezcitný, bagatelizovat nebo ubližovat jiné osobě. Můžete si stát za svým, navzdory tomu být milující.

Například jste šli na několik schůzek se stejnou osobou, ale jiskra nepřeskočila. Dáte to člověku vědět, ale stále trvá na svém a chce ve vztahu pokračovat: „Náš čas se mi opravdu líbil, ale nemám zájem o vztah. Prosím, nekontaktujte mě. Přeji Vám to nejlepší.“

Mějte realistická očekávání

Pokud víte, že pro člověka je těžké mít vztah a nerespektuje vaše hranice, omezte dobu nebo místo interakce, abyste mohli mít zdravé hranice.

Odejděte

Mnohokrát je důležité konfrontovat obtížné lidi, postavit se za sebe. Někdy je lepší odejít.

Spíše než tomu čelit, nejlepší reakcí je ústup. Někteří lidé jsou prostě příliš toxičtí na to, abyste se s nimi mohli konfrontovat.

Pokud mluvíte po telefonu, ekvivalentem je ukončení konverzace. Například váš bývalý manžel volá, aby mluvil o vašem dítěti. Konverzace se však posune a on začne dělat hanlivé poznámky o vašem novém příteli. Vysvětlíte, že váš vztah není určen k diskusi, ale on se stále snaží. Tehdy se rozhodnete zavěsit.

Zdroj: spiritualityhealth.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu