Obchodní lídři, kteří změnili svět. Inspirujete se jejich příběhy?

I skvěle rozjeté a zavedené firmy se mohou ze dne na den vytratit. Existují však i takové, které vydrží věky. Jak to dělají? Právě způsob jejich vedení je tajemstvím k úspěchu. „Velcí vůdci“ mají schopnost motivovat zaměstnance, pomáhat ostatním vidět, věřit ve vizi a vymýšlet neustále nové inovace.

Tim Cook

Cook je generálním ředitelem nejcennější společnosti na světě, Apple. V roce 2011 převzal společnost poté, co její zakladatel Steve Jobs podlehl rakovině. Cook pomohl společnosti Apple s přechodem po Jobsově smrti a vyvíjel nové produktové řady a postupně začal otevírat maloobchodní prodejny Apple v Číně.

Sheryl Sandberg

Sheryl Sandberg je hlavní provozní ředitelkou Facebooku od roku 2008. Založila neziskovou organizaci Lean In, pojmenovanou po své nejprodávanější knize. Byla také vlivnou obhájkyní žen v obchodním světě.

Bob Iger

Iger je generálním ředitelem společnosti Disney Corporation. Vedl akvizice významných společností jako Marvel, Pixar a naposledy Lucas Films. Jeho vedení také vedlo k rozšíření zábavních parků Disney do Šanghaje a Hongkongu.

Reed Hastings

 Hastings je spoluzakladatelem a generálním ředitelem společnosti Netflix. To, co původně začalo jako služba předplatného bez prodlení, se brzy změnilo na online streamování, které otřáslo samotným základem digitální zábavy. Kromě toho Hastings neustále využívá své postavení vlivu k podpoře změn a reforem ve Státní radě pro vzdělávání v Kalifornii, a to prostřednictvím charterových škol.

Mary Barra

Barra je předsedkyní a generální ředitelkou společnosti General Motors Company. Před touto funkcí v roce 2014 působila jako výkonná viceprezidentka pro globální vývoj produktů, nákup a dodavatelský řetězec v GM. V současné době soutěží o prostor na trhu s elektrickými automobily. V roce 2016 uvedla na trh Chevrolet Bolt EV s baterií, která je mnohem výkonnější než Tesla. Na konci roku 2017 byla Barra zvolena do představenstva Disney.

Huateng „Pony“ Ma

Také známý jako Pony Ma, je zakladatelem a prezidentem společnosti Tencent, Inc. Tencent, která je jednou z největších internetových společností v Číně. Dvakrát byl jmenován na seznam nejvlivnějších lidí Time (2007 a 2014). Ma je známý svým tajným životním stylem, ale má značnou moc jak na domácím trhu, tak u zahraničních společností.

Dovedete si představit své jméno na tomto seznamu?

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu