Věděli jste, že pokud čteme text v elektronické a nikoli papírové podobě, zapamatujeme si daleko méně informací?
Je nebezpečné trávit čas na internetu?
Pokud jste v rámci práce on-line, zjistíte si informace a pak s nimi pracujete, je vše v pořádku. Nebezpečí vzniká, pokud na sítích „visíte“ hodiny a hodiny a se svým okolím komunikujete výhradně tímto způsobem.
Proč by nadbytečné využívání moderních technologií mělo vadit?
Protože jsou pro člověka, v rámci jeho vývoje, nepřirozené. Díky sociálním sítím člověk přestává být schopen přemýšlet a ztrácí dovednost řešit problémy. Člověk vždy získával zkušenosti s každým prožitkem a nebezpečím, kterému čelil, snažil se patřit k nějaké skupině a být na tom stále lépe, aby snadněji přežil.
Hrozí společnosti zhloupnutí?
Zdá se, že ano. Mozek musel člověk používat, aby se vyhnul střetu s tygrem, ve válkách a jiných extrémních situacích, ale nemusí jít rovnou o život, abychom mozek používali. Nicméně, blahobyt spojený se závislostí na sociálních sítích, tam už vážně nebezpečí stupidifikace hrozí. Nemusíte nic řešit, ani komunikovat s druhým člověkem, můžete konverzaci kdykoli beze slova ukončit. Navíc v tomto typu komunikace nejsou přítomny skutečné emoce.
Jeden příklad za všechny
Lektor na přednášce poprosil účastníky, aby si představili, že jedou autem neznámou oblastí podle navigace, náhle však přijde bouřka a zařízení GPS se vypne. Pak se účastníků semináře zeptal, co budou v takové situaci dělat. Odpověď byla téměř jednohlasná – skoro všichni se budou snažit najít signál!? V podstatě nikoho nenapadlo, že by se poohlédl po někom, kdo by mu poradil. Nebo že by zkusil dojet do nejbližší vesnice, a tam se zorientoval.
„Lajky“ místo pochvaly i moudrosti
Kontakt s druhým člověkem, ale poze ten přímý, nás nutí přemýšlet, uvažovat, používat mozek a rozvíjet moudrost. Například takzvaný „selský rozum“. Závislost na internetu vzniká snadno. Důležitou roli zde hraje látka dopamin, která se uvolňuje ve chvíli, kdy tušíme blízkost odměny a její dosažení, a tak vzniká libý pocit. Formou odměny jsou na sítích „lajky“, tedy kliknutí na „to se mi líbí“. A čím více lajků, tím větší prožitek štěstí.
Co na to naše duše?
Už sou známá i čísla – u těch, kdo jsou na sítích nejvíce závislí – tedy děti a mladé dívky, o 70% stoupl počet depresí a úzkostí ve srovnání s populací rodičů.
Chcete se cítit šťastnější? Vypněte mobil a vyražte s dětmi nebo partnerem za nějakou aktivitou. Nebo jen tak nechte myšlenky „bloumat“, naučte se „být sami se sebou“. Možná to ze začátku bude divné, ale spokojenost se dostaví!