Nenechte si zkazit náladu aneb jak se chránit před negativismem ostatních

Od přírody jsme společenští tvorové, kteří byli stvořeni k tomu, aby byli v kontaktu s druhými. Tato naše společenskost nám ale ne vždy přináší jen pohodu, někdy nám totiž může náš život značně ztížit. Stává se to například tehdy, když se příliš angažujeme, když ve svém životě dáváme příliš mnoho prostoru emocím druhých, zejména pokud jsou negativní.

Sebeobranné strategie

Nechat se ovlivňovat negativní náladou druhých rozhodně není dobrý způsob, jak si zachovat psychickou pohodu. Je sice správné pomáhat těm, kteří prožívají nepříjemné chvíle, ale je také důležité bránit si vlastní náladu. Myslet na vlastní pohodu a duševní zdraví je nezbytné, je třeba vytvořit si jakousi „ochrannou bublinu“, která funguje jako clona tváří v tvář negativním náladám druhých. Jak na to?

Uvědomte si, že nemusíte přebírat negativitu druhých

Mezi vámi a druhou osobou je zřetelné „oddělení“. A toto „oddělení“ by mělo platit i pro vaše nálady. To, že má někdo špatnou náladu, neznamená, že ji musíte sdílet. Druhým krokem je uvědomit si, že to zároveň nejste vy, kdo musí řešit stav nepohody někoho jiného.

Stejně jako bychom neměli přebírat negativní náladu někoho jiného, není ani naší povinností ji řešit. Často se příliš vměšujeme do emocí druhých lidí, zejména pokud jde o naše blízké, kterým chceme pomoci. Pravda je ale taková, že náladu může změnit pouze ten, kdo ji prožívá, protože je to něco, co nemůžeme ovlivnit, a přijmout to je první krok k tomu, abychom se cítili méně frustrovaní.

Naslouchejte stížnostem, ale nesdílejte je

Člověk může být empatickým posluchačem, aniž by „přijímal“ nespokojenost druhých. Většina lidí v nouzi neočekává, že jejich problémy budou vyřešeny, ale pouze doufá, že se budou cítit pochopeni a vyslyšeni. Už jen to, že je necháte vyjádřit jejich obavy, může pomoci zlepšit jejich náladu. Stačí přikyvovat hlavou a dát najevo pochopení. Je důležité nepřipojit se k negativitě, jinak riskujete, že se necháte špatnou náladou druhých přemoci.

Převezměte odpovědnost za svou náladu

Bez ohledu na to, jak nakažlivé mohou být něčí emoce a nálady, člověk je stále zodpovědný za své vlastní. Pokud nás něčí negativní nálada sráží, lze podniknout pozitivní kroky – změnit situaci nebo způsob, jakým na ni reagujete.

Sdílejte empatický úsměv. Několikrát se zhluboka nadechněte. Nabídněte slova povzbuzení nebo kompliment. Podělte se o nějakou dobrou zprávu. Udělejte, co je třeba, abyste se dostali zpět do „dobré pozice“.

Mladá žena se smutně dívá z okna.
zdroj: pixabay.com

Nastavte zdravé hranice

Pokud se na vás obrátí kolega, který si neustále stěžuje na svou práci, s žádostí o další „vyslechnutí“, jednoduše mu řekněte, že na něj dnes nemáte čas. Pokud si kamarádka neustále stěžuje, jak vám závidí váš „skvělý život“, řekněte jí, že jste na něm tvrdě pracovali a že ostatní mohou také. Stanovte si hranice, ozvěte se, když se cítíte přetíženi.

Pomozte si správným dýcháním

Několik hlubokých nádechů při soustředění na to, co vdechujete a vydechujete, může dělat zázraky. Existuje i několik praktických cvičení, která můžeme provádět, když si uvědomíme, že nás přemáhá negativní nálada.

Při nádechu se alespoň na čtyři vteřiny vnitřně usmějte a představte si, jak vstřebáváte veškerou pozitivní energii, která existuje. Při dalším čtyřvteřinovém výdechu otevřete ústa a představujte si, jak z vašeho těla a mysli vychází všechno špatné.

Dalším způsobem je zaměřit se při každém nádechu na jedno pozitivní slovo a opakovat si ho v duchu, například klid, sebedůvěra, naděje, vděčnost nebo radost. Následně při každém výdechu pak vyjádřete jedno negativní slovo, například stres, negativita, přetížení nebo zklamání. Takto pokračujte, dokud neucítíte, že se váš nervový systém uklidňuje.

Odejděte z nepříjemné situace

Někdy chcete být nablízku druhým, ale můžete dospět do bodu, kdy se situace stane příliš obtížnou na to, abyste ji zvládli. V takový okamžik je nejlepší omluvit a říci, že potřebujete chvilku na vzpamatování. Vyjděte na dvě minuty na čerstvý vzduch, napijte se vody, zhluboka se nadechněte a vzpomeňte si na věci, za které cítíte vděčnost. Vraťte se, až když budete mít pocit, že jste dostatečně odolní, abyste situaci zvládli.

Zdroj: psychcentral.com, highlysensitiverefuge.com, forbes.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu