Některé fráze prozrazují, že jste emočně nevyzrálí

Množství emocionálně nezralých jedinců se drasticky zvýšilo. Mnoho lidí zůstává dětmi ve věku 30, 40 a dokonce 50. Ano, mohou mít rodinu, byt, auto a dobrou práci. Ale uvnitř jsou to batolata nebo teenageři, kteří vždy hledají ty, kteří jim mohou pomoci, ať už jsou to rodiče, přátelé, kolegové nebo dokonce vláda.

Jak takové „věčné dítě“ poznáte?

„Mami, ublížili mi!“

Lidé, kteří jsou psychologicky uvězněni ve fázi „dítěte“, si neustále stěžují a žádají o pomoc. Chovají se tedy jako oběti a hledají spasitele, který dostane věci pod kontrolu a vše za ně vyřeší.

 • Jak to vypadá? Malé děti jsou bez rodičů zranitelné. Takže když se cítí špatně, začnou plakat.
 • Co dělat? Psychologové nazývají tento stav „poruchou odpovědnosti“ a doporučují příbuzným a přátelům, aby nepřijímali odpovědnost za lidi, kteří se chovají jako děti. Nechte je čelit následkům jejich otravování.

„Až vyrostu, budu milionářem“

Pravděpodobně jste už potkali lidi, kteří vždy sní o téměř nemožných věcech. Například chtějí vyhrát v loterii nebo se stát šéfem ve velké společnosti. Ve svém skutečném životě obvykle tráví veškerý čas seděním na gauči nebo hraním počítačových her.

 • Jak to vypadá? Dítě ještě nedokáže posoudit své schopnosti, takže je pro něj snadné tvrdit, že bude prezidentem, až vyroste.
 • Co dělat?  Šance na výhru v loterii je 1:14 milionům. Takže je lepší doplnit si vzdělání a najít si dobře placenou práci.

„Nerozumím, vysvětli mi to znovu“

Když komunikujeme na internetu, obvykle vidíme uživatele, kteří píší: „Nechápu, vysvětlete mi to.“ nebo „Kde to najdu?“ Tito lidé často obtěžují trenéry a prodavače, ale také kolegy žádající o bezplatnou službu. Řeknou si: „Není tak těžké poradit mi, že?“ Prostě nerespektují osobní hranice ostatních lidí a neoceňují jejich čas.

 • Jak to vypadá? Osoba podvědomě zachází s jiným člověkem, jako se svou matkou, která by měla všechno podrobně vysvětlit, nebo jako s kamarádem na hřišti, který by mu měl dát hračku.
 • Co dělat? Nepomáhejte člověku, který se nedokáže vypořádat s jednoduchým úkolem. Je mnohem lepší říci: „Google pomůže.“

„Cítím se tak smutný a sám“

Tyto typy lidí nedokáží být sami. Stávají se citově závislými na ostatních. „Věčné děti“, které jsou ve vztahu, přesouvají odpovědnost na své partnery.

 • Jak to vypadá? Dítě vždy potřebuje ochranu a cítí se v bezpečí pouze se svými rodiči.
 • Co dělat? Lékaři nazývají tento stav „závislou poruchou osobnosti“ a upozorňují, že lidé, kteří jím trpí, by se měli obrátit o pomoc na psychoterapeuta.

„Řekni mi, co mám dělat“

„Věčné děti“ věří, že pro každou situaci existuje perfektní řešení, ale samy ho nemohou najít. Někdy nechápu, že všechny bonusy dostanou například ti, kteří usilovně pracují.

 • Jak to vypadá? Dítě vždy čeká na zázrak a věří, že existuje laskavý kouzelník, který mávne kouzelnou hůlkou a vše napraví.
 • Co dělat? Pokud se v životě vašeho přítele něco pokazí, budete na vině vy. Je tedy lepší si to dvakrát rozmyslet, než podáte pomocnou ruku nebo poradíte.

„Mohu dělat všechno a nic“

Každá skupina lidí, kteří spolupracují, obsahuje ty, kteří dělají všechno, a ty, kteří tráví polovinu dne pitím kávy a sledováním sociálních médií. Obě situace naznačují, že tito lidé jsou nezralí: dělají příliš mnoho nebo naopak, příliš málo.

 • Jak to vypadá? Dítě potřebuje souhlas dospělých. I ve škole se snaží být první, kdo odpovídá na otázky. I když jsou potrestáni za nedokončené úkoly, není to problém – jsou si jisti, že je každý stále miluje.
 • Co dělat? Šéf by měl rozdělit všechny úkoly rovnoměrně podle povinností zaměstnanců. A ti, kteří rádi hodně pracují, by neměli úplně zapomenout na to, že musí odpočívat.

„Co se stane?“

Tito lidé nerozumí tomu, že jsou zodpovědní za své činy. Patří sem jednotlivci, kteří klamou dopravní policisty s tričky s nakresleným bezpečnostním pásem, a ti, kteří vědomě nebo nevědomě komplikují život druhých, jako je bezduché opuštění nákupního vozíku uprostřed uličky v obchodě.

 • Jak to vypadá? Agresivní teenager poslechne pouze nejsilnějšího člena skupiny. Pokud si myslí, že je někdo slabý, využijí šanci se prosadit.
 • Co dělat? Pokud jde o situaci s tričkem, je lepší si uvědomit, že všechna bezpečnostní pravidla jsou důležitá a nejsou hloupá: zkuste vysvětlit proč. Pokud jde o hrubost, doporučuje se vyhnout se těmto druhům lidí všeobecně.

Zdroj: brightside.me

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu