Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá

Věř sám sobě, protože nikdo jiný to za tebe neudělá. Tím bychom mohli odstartovat náš dnešní článek, ve kterém se budete společně zabývat sebedůvěrou. Právě sebedůvěra je pro mnoho lidí neznámé slovíčko a to je velká škoda.

Ne všichni dokážeme věřit sami sobě, i když by to pro nás měla být naprostá samozřejmost. Kdo jiný by nám mohl věřit více, nežli jak si můžeme věřit sami? Správně, nikdo. Jen my.

A jak to máte se sebedůvěrou vy? Mohli byste jí rozdávat, nebo vám naopak chybí? V dnešním článku se chceme věnovat těm, kteří mají sebedůvěry jen opravdu maličko, nebo ji nemají vůbec – a to je možná ještě horší. Pokusíme se jim poradit, jak na sebedůvěře zapracovat a jak z ničeho udělat něco velkého. A věřte nám, že to jde. Stačí jen vědět, jak správně na to.

Rada číslo jedna: jakmile spadnete na dno, nesnažte se prokopat ještě níže

Tohle je bohužel velmi častý lidský nešvar. Jakmile se nám něco nepodaří a my vlivem okolností spadneme na úplné dno, máme bohužel tendence sami sebe ještě více shazovat a ještě více pod sebou vykopávat jámu, která je už sama o sobě dost hluboká.

V životě se vám ne vždy musí dařit, a když už se stane, že spadnete na kolena, nepodrývejte sami sebe ještě více, nežli je to ve skutečnosti nutné. Naopak se v této chvíli snažte podpořit sami sebe, motivovat se k tomu, abyste se opět postavili na nohy a dopřát sami sobě dostatek síly k tomu, abyste se z toho dna zase dostali nahoru.

Rada číslo dva: uvědomte si, v čem jste dobří a na tom zapracujte

Každému z nás nemusí jít nutně všechno, ale všichni máme něco, v čem jsme opravdu dobří. Pro někoho je to třeba znalost jazyků. Pro jiného kulinářské umění. Pro dalšího schopnost ovládat všechny fyzikální prvky.

V životě se nemusíme snažit naučit se všechno, protože to snad ani nejde. Člověk není naprogramován k tomu, aby dokázal úplně všechno, na co jen prstem ukáže, na jedničku s hvězdičkou. Proto se zaměřte na to, co vám jde a na tom zapracujte. Ať už je to cokoli.

Rada číslo tři: naučte se používat afirmace

Afirmace by se dala definovat jako tvrzení či přesvědčení, že něco je pravda. Naučit se používat je v tom smyslu, že skrze ně budete promlouvat sami k sobě, to je právě další dílek k úspěchu a krůček k tomu, abyste začali věřit sami sobě. Zkuste si klidně několikrát během dne sami k sobě pronést nějakou pozitivní afirmaci.

Řekněte si třeba „dneska ti to moc sluší“ nebo „tohle se ti opravdu povedlo“ či snad „dosáhneš všeho, na co si ukážeš“ a podobně. Vaše pozitivní afirmace může obsahovat jakékoli sdělení, kterým sami sebe motivujete. Divili byste se, jak tohle funguje!

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT