Nacházíte se aktuálně v životě v bodu, kdy moc nevíte, co se sebou? Máte pocit, že je něco špatně, nevyvíjí se to tak, jak si představujete. Máte jasný cíl, kterého chcete dosáhnout, ale úplně se vám to nedaří? Nezoufejte. Život se vždy změní, ať už k lepšímu nebo horšímu. Otočíte se a jinou optikou pak uvidíte, kam to celé směřovalo. Jste momentálně v práci, která vás nebaví, ale ta doba, než si najdete něco nového nebo to, co by vás bavilo je pro vás spíše utrpením? Nebo naopak máte před sebou něco, co neustále odkládáte, co se nedaří? Ať už jde o pracovní úspěchy či neúspěchy, o vztahy s rodinou, kamarády nebo partnery, až po problémy s psychickým či fyzickým zdravím. Chcete zhubnout? Posunout se na jinou úroveň? Srovnat vztahy s partnerem nebo rodiči? Napište si dopis!
Dopis, který otevřete
Zní to zvláštně? Možná to nevyřeší všechny problémy, ale z těch aktuálních problémů, které cítíte a máte, se vypíšete. Popíšete své aktuální pocity a myšlenky. Dopis otevřete po nějaké době a zpětně se podíváte, kam jste se posunuli, co jste udělali jinak nebo také to, co všechno vám to dalo nebo vzalo. Kdy dopis otevřít? To je na vás. Může to být už za měsíc, protože i to stačí, abyste si uvědomili, že je potřeba změna, může to být za půlroku, kdy se můžete nacházet ve fázi změny, nebo za rok. Budete pořád stagnovat na jednom místě? Je asi čas na změnu. A jak takový dopis vůbec napsat?
Zamyslete se
Jsou věci, které chcete změnit, jsou však věci, které máte změnit, ale nevidíte je, nechce se vám do toho, případně se bojíte, že to bude hodně bolet, bude to nepříjemné a možná to situaci ještě zhorší nebo vám nebude nějakou dobu úplně dobře. Otevřít Pandořinu skříňku chce kuráž a odvahu, to bez pochyby. Když už dopis budete psát, dejte do něj všechno. Zamyslete se tedy pořádně, co všechno by v dopise mělo zaznít.
Rozvrhněte si, co napsat
Není vůbec na škodu si udělat osnovy. Partnerské vztahy, vztah s otcem/matkou, psychická pohoda, práce, hubnutí, sebepodceňování, sebeláska. To všechno jsou věci, které by v dopise měly zaznít? Napište si krátkou, klidně i heslovitou, osnovu, které se při psaní budete držet. Obsáhnete tak všechny věci, které chcete a dopis bude ucelený a pomůže vám následně lépe rekapitulovat, co se odehrálo.
Pište od srdce
Kdo bude číst tento dopis? Jen vy. Pokud tomu tak bude (a mělo by), neberte si servítky. Nebuďte v dopise zdvořilí, úslužní. Něco váš štve? Napište to přesně tak, jak to cítíte. Něco vás bolí? Pojmenujte věci pravými jmény. Vynechávejte zbytečnou omáčku okolo, nejde o dopis, kterým se chcete někomu zalíbit. Je to dopis pro vás, něco jako forma deníku, kterou si po čase přečtete a víte, jaké to v určitém životním období bylo.
Čtěte také: Může se okolí promítnout do sebevědomí člověka?
Dopis schovejte
Dopsáno? Pak si to po sobě přečtěte, můžete doplnit nějakou tu informaci, uzavřete v dopise to, co chcete změnit, co je nejdůležitější pro změnu a poté si něco popřejte. Lidem, kterým se píšou dopisy obvykle píšete měj se hezky, opatruj se. Proč to nepřipsat taky sobě? Pečuj o sebe, měj se rád/a, važ si sebe sama. Následně dopis zalepte, uložte na místo, kde nebude na očích, ale pozor, musíte vědět, kde jej najít.
TIP: Pokud chcete dopis otevřít za půl roku nebo rok, napište si do mobilu upomínku s tím, kde dopis najdete. Nebudete pak zbytečně tápat, případně na dopis nezapomenete!