Možná ji ještě neznáte. Celosvětový fenomén, který má šanci si v 16 letech sáhnout na Nobelovu cenu

Greta je šestnáctiletou švédskou ekologickou aktivistkou, její matka známou mezzosopranistkou, jednou z nejslavnějších operních pěvkyň. A stejně jako dcera je i ona bojovnicí za ochranu klimatu. V rámci ekologie dokonce přestala cestovat letadly, ačkoli to mělo negativní dopad na její kariéru.

Jde jen o dítě prominentů, kteří se chtějí zviditelnit?

Velká skupina lidí vyčítá Thunbergové její „privilegované“ zázemí. Nejzávažnější obvinění rodiny se týká spekulací, zda Gretu její matka nenavádí k exhibicím. Její otec prohlásil, že právě Greta ovlivňuje rodinu, nikoli naopak. Sám se díky jejím názorům stal vegetariánem. „Ona nás změnila a nyní se snaží měnit i mnoho dalších lidí.“, prohlásil o jejích aktivitách. Osmačtyřicetiletá matka dokonce kvůli dceři dostává nenávistné a výhružné zprávy i dopisy.

Někteří krtici tvrdí, že rodina vypočítavě buduje Grétinu slávu a poukazují na spojení rodiny s velkou švédskou PR agenturou. Zviditelňování Gréty má totiž napomoci prodeji knihy, kterou matka o rodině napsala. Ta ale prohlašuje, že veškerý zisk půjde do kapsy organizacím, které se zabývají změnami klimatu a/nebo dětmi se specifickými potřebami.

Je prostě „jiná“

„Asi nikdy nebyla jako ostatní děti.“, dozvídáme se z médií. A média Gréta fascinuje především poslední rok – svým osobním příběhem i statisícovým aktivismem, ke kterému strhla zejména západní mládež.

Není to vidět, ale dívka trpí Aspergerovým syndromem, což je forma autismu, která se přes ostatní problémy projevuje vysokou inteligencí. Vzpomeňme třeba film Rain Man s vynikajícím Dustinem Hoffmanem v hlavní roli. Problémy měla též s poruchami příjmu potravy a zápolí s depresemi.

Tím, že začala místo ve škole vysedávat před parlamentem ve Stockholmu, strhla lavinu studentských ekologických manifestací. Již v útlém věku je celosvětově oceňovaná a má 50 % naději, že do rodiny přinese další Nobelovu cenu, tentokrát za mír.

Není divu, když ji lidé oslavují i nenávidí. Za svůj krátký život už stihla to, co se většině lidí nepodaří nikdy.

Autor: Vlastimil Vachta

#kvíz 1 / 1 | Z které země Greta Thunberg pochází?

Z které země Greta Thunberg pochází?

zavřít reklamu