Zářná kariéra Miloše Formana tak trochu zastínila jeho strastiplný osobní život, o kterém mnoho lidí neví vůbec nic. Ve filmovém prostředí sbíral jedno ocenění za druhým, včetně Oscarů nebo prestižních Zlatých globů. V dětství však kvůli nacistům přišel o oba dva rodiče, takže se musel životem protloukat takříkajíc na vlastní pěst. O to více obdivu bychom k němu měli zachovat.
Válka změnila Formanovi život
Když bylo malému Milošovi 8 let, spatřil svého milovaného tatínka naposledy. Do tehdejšího Československa totiž vtrhli Němci, čímž začala velice černá kapitola našich dějin. Gestapo odvedlo Formanova otce přímo ze školy, kde pracoval jako učitel. Ještě před odchodem stihl malému synkovi podat dopis pro maminku. Zároveň se snažil malého Miloše uklidnit, tito dva už se ale nikdy v životě neviděli. O dva roky později se musí Forman vyrovnat i se smrtí maminky, kterou rovněž odvedlo gestapo.
Kdo se o Miloše Formana staral?
Dlouhá léta se o výchovu Miloše Formana staral strýc. Ve studentských letech se Forman rozhodl pro studium scenáristiky na pražské Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění. Téměř okamžitě se dostal do režisérského týmu Alfréda Radoka, od nějž se mnoho věcí naučil. Kolem roku 1968 točil Forman v Československu sžíravé filmy o tehdejší společnosti.
S komunisty si nesedl
V období normalizace Miloš Forman vycítil, že pro něj v jeho vlasti není místo. Emigroval tedy do USA, kde úspěšně pokračoval ve své filmové tvorbě. V roce 1974 pak dosáhl jednoho z největších úspěchů kariéry, protože se mu podařilo zfilmovat román Přelet nad kukaččím hnízdem. Tento snímek získal hned 5 Oscarů včetně ceny za nejlepší režii a nejlepší film.
Miloš Forman je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých, ale i celosvětových filmových režisérů.
Tento vynikající režisér už bohužel není mezi námi. Opustil nás 13. dubna 2018 ve věku 86 let. Díky svým velice úspěšným filmům se ale stal doslova nesmrtelným. Budou na něj vzpomínat jak čeští, tak i světoví fanoušci kinematografie.