Michael Jeffrey Jordan patří mezi nejznámější a nejúspěšnější hráče basketballu. Během jeho kariéry ho doprovázely kromě úspěchů také různé mediální aféry, které mu k jeho dobré reputaci moc nepřidaly.
Věděli jste, že dokonce zkoušel svou kariéru v baseballu? Pojďme se na jeho příběh podívat v rychlosti od začátku.
Dětství basketballové hvězdy
Michael Jordan se narodil 17. února 1963 v neoblíbené části New Yorku, Brooklynu. Dodnes je považován za jednoho z nejlepších hráčů basketballu. V New Yorku Michael však nevyrostl, spolu s rodinou se přestěhoval do Severní Karolíny, kde strávil roky hraním fotbalu a basketbalu.
Zásadní zlom nastal už na střední
Jeden ze zlomů v životě Michaela Jordana přišel během jeho druhého ročníku střední školy. Michael byl ambiciózní a s velkou úctou k basketballu se přihlásil do týmu své školy. Jenže kvůli tomu, že nebyl dost vysoký, ho trenér do týmu nevzal.
Toto odmítnutí v něm vyvolalo hněv a rozhořčení a místo toho, aby se poohlédl po jiném druhu sportu, zapsal se do školní divize Junior Varsity a tajně doufal, že svou hodnotu nakonec všem dokáže a postoupí tak do vyššího družstva. Jeho krok se mu vyplatil – ve svém prvním roce v divizi Junior Varsity získal Jordan v každé hře průměrně dvacet bodů.
Se svými sedmnácti body zářil
Jordanovi trenéři si jeho talentu nakonec všimli a přesunuli ho do vyšší jednotky, pro kterou byl také velkým úspěchem. Samotný Michael mnohokrát vzpomněl, že kdyby tehdy nedostal od trenéra odmítnutí, tak by zřejmě nikdy svou kariéru nedovedl tam, kam chtěl. Po střední škole získal díky basketballu stipendium na vysoké škole a stal se jednou z nejuznávanějších vysokoškolských basketbalových hvězd v zemi. Po celou střední školu se držel svého průměru a během své vysokoškolské kariéry zaznamenal v každé hře průměrně sedmnáct bodů.
Po vzestupu na vrchol přišly i pády
Během své profesionální kariéry na konci 80. let se Jordan stal jednou z největších basketbalových hvězd. On byl vedoucí síla pro Chicago Bulls, tlačil je kupředu k vítězství přes zápasy s obrovským množstvím oponentů. Během této části své kariéry se Jordanův bodovací průměr zvýšil na neuvěřitelných třicet tři bodů na hru.
Každá velká sportovní kariéra má samozřejmě své vzestupy i pády a u Michaela Jordana tomu nebylo jinak. Na vrcholu své kariéry začal své peníze utrácet raketovou rychlostí – divoké večírky, hazard a ženy – to bylo jeho. Nakonec se rozhodl zaměřit se na svou méně úspěšnou kariéru v baseballu.
Zpátky do NBA
V roce 1997 byl už z baseballu unavený a rozhodl se oznámit svůj návrat do NBA v jedné z nejkratších tiskových zpráv na světě. Skládá se ze dvou slov – „Jsem zpět.“ Michael znovu nastartoval svou kariéru a získal ocenění MVP.
Nepřehlédněte: Steffi Grafová a její cesta za tenisovým snem.
Pokud kariéra Michaela Jordana něco ukazuje, je to hodnota tvrdé práce a nekonečného odhodlání. Pro basketball neměl takové předpoklady jako jiní jeho spoluhráči, nebyl ani nejtalentovanější. On sám přiznal, že mnohokrát selhal. Ale to je to, co dělá jeho příběh zajímavým – nikdy se svých cílů nevzdal a podnikl kroky potřebné k jejich dosažení.