Láska a cuffing season: Zimní období nás láká do vztahů, které ale často nemají dlouhého trvání. Proč?

Mohou roční období ovlivnit naše vztahy? Ano, a překvapivě nejen léto, od kterého bychom to jako od doby dovolenkových flirtů tak trochu čekali. Velký vliv na vznik nových vztahů má i zima. Mnoho z nás totiž pociťuje nutkání hledat vztah právě v zimě. Zdá se, že touha sdílet s někým deku na sedačce při sledování televizního seriálu je silnější, než si často myslíme.

Co je cuffing season?

Pro období zimního randění či párování se často používá anglický termín cuffing season, který v češtině nemá přesný ekvivalent. Jde o vztah, který se typicky rodí na podzim, když venku začíná být ošklivo, a často končí na jaře, když naopak venku začíná být opět krásně. V rámci cuffing season si totiž hledáme partnery, se kterými bychom mohli strávit dlouhé zimní večery neboli protějšky, se kterými je nám dobře doma, při sledování televize či popíjení čaje.

Příčiny cuffing season

Za to, že v zimě toužíme po společnosti a blízkosti druhého člověka ve velké míře mohou biologické a psychologické mechanismy. Je známo, že v tomto ročním období se u mnoha lidí objevuje tak zvaná zimní deprese nebo zimní blues. Zima je psychologicky spojena s pocitem „emocionálního chladu“ a také s poklesem hladiny serotoninu, hormonu štěstí, protože se dny zkracují a slunečního světla ubývá. Další motivace vychází z našeho instinktu vyhledávat lidskou blízkost a vřelost. Touha po intimním vztahu může být způsobem, jak se s tím vyrovnat.

zdroj: pexels.com

V neposlední řadě nesmíme zapomínat, že zima je také obdobím Vánoc a že i tyto svátky mohou mít silný vliv na naši touhu po stabilních vztazích. Během tohoto svátečního období nezadaní často pociťují mnohem větší tlak ze strany rodiny a přátel, aby si někoho našli a nezůstali sami.

Pozor na zklamání

Vzhledem k tomu, že nás do vztahu žene především touha nebýt v chladném období roku sami, může se poměrně často stát, že za partnera či partnerku přijmeme i osobu, se kterou toho nemáme příliš společného, nebo na které se nám některé její povahové rysy dokonce nelíbí. Z obavy nebýt sami, ale „zavřeme oči“ a vstoupíme do vztahu i s člověkem, se kterým bychom do něj za „normálních“ okolností pravděpodobně nevstoupili. Pokud do cuffing season vstupujete pouze s cílem, že chcete s někým po boku přežít zimu, nemusí to být velký problém. Pokud si ale od onoho vztahu slibujete mnohem více, vyplatí se být opatrní.

Zdroj: cosmopolitan.com, psychologytoday.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu