Je velmi pravděpodobné, že vláda cenové stropy energií pro rok 2024 už neprodlouží. A i když je pořád ještě horké léto, další topná sezóna se neúprosně blíží a je třeba se na ni dostatečně s předstihem připravit.
Cena elektřiny je posledních pár měsíců relativně stabilizovaná. Prakticky všichni dodavatelé jsou hluboko pod vládním stropem, takže se zdá, že nám vlastně nic nehrozí. Myslet si to by ale byla velká chyba, a to zejména pro ty, kteří ještě před krizí podepsali fixaci s cenou nad později stanoveným vládním stropem. Ti totiž mohou pořádně zaplakat.
Zvýšení cen energií hrozí neustále. Chlácholit se stabilním trhem by bylo krátkozraké, energetický trh je stále nevyzpytatelný a někteří poskytovatelé dokonce už začínají pomalu zdražovat. Dá se očekávat, že v budoucnu porostou nejen ceny silové elektřiny, ale i například cena za distribuci. Jestli je někdy nejvyšší čas začít se připravovat na to, co bude v zimě, tak je to právě teď.
Až vláda zruší stropy, respektive až jejich platnost posledním dnem v roce vyprší, desítkám a možná stovkám tisíc zákazníků hrozí skokové zvýšení cen. To je samozřejmě problém, který je třeba řešit. A řeší ho nejen zákazníci, ale i dodavatelé, v jejichž zájmu samozřejmě je najít balanc mezi vlastním ziskem a spokojeností svých zákazníků. Proto většina velkých firem už své klienty informovala a nabídne jim novou smlouvu.
Dodavatelé stále nepokrytě doufají, že se vláda odhodlá k tomu cenové stropy protáhnout až do příštího roku. Podle nich by to bylo nejlepší řešení pro všechny. S tím však zatím nemůžeme počítat, a tak je to na nich, aby nastavili náladu trhu, která bude od podzimu v České republice panovat. Naštěstí se k tomu většina poskytovatelů (prozatím) staví se vší snahou pomoct překlenout potenciálně nepříjemnou situaci všem, kterých se to týká.
Většina zákazníků si ještě užívá poslední dny prázdnin, ale od září se pravděpodobně všichni začnou zajímat o to, jaká bude zrovna ta jejich situace a co mohou udělat pro to, aby případné změny na trhu ustáli. Prodloužení vládních stropů ani postavení dodavatelů neovlivní, něco ale přece mohou, a sice zajímat se o možnosti, jaká v domácnosti učinit úsporná opatření, aby minimalizovali spotřebu energií.
V první řadě, pokud se chystáte ke koupi nějakého spotřebiče, koukejte se na energetický štítek. Úsporný spotřebič vám sám o sobě může výrazně ušetřit. Pračku i myčku nepouštějte poloprázdné, snažte se prát efektivně. Můžete také vyměnit všechny klasické žárovky za LED, které „nežerou“ téměř nic. Samozřejmostí je vypínat všechny nepoužívané spotřebiče a přístroje a zhasínat v celém bytě, když odcházíte pryč. Pokud ani to nestačí, finální variantou je najít si nového, levnějšího dodavatele.
Častou otázkou, kterou odborníci začínají dostávat čím dál víc, jak se blíží podzim, je zda v tuto chvíli fixovat nebo ne. Jen málokterý expert si však troufne odpovědět na to s jistotou. Vzhledem k nevyzpytatelnosti trhu a vysoké volatilitě cen energií je velmi nejistý budoucí vývoj a proto je odpověď na tuto otázku velmi individuální a záleží na vaší konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když se o tom poradíte přímo s odborníkem.