Komunikace se šéfem – co mu rozhodně neříkat?

Toužíte po uznání od svého nadřízeného? Aby projevil trochu uznání, dal vám najevo, že reflektuje vás i vaši práci. Možná toužíte po povýšení či počítáte s tím, že by na vás nezapomněl při psaní měsíčních odměn? Určitě je dobré se připomenout, že existujete, je dobré si říci, jaké máte cíle a sny. Když zaměstnavatel uvidí vaší snahu o postup a snahu změnit své postavení a růst, bude si vás více považovat a rozhodně vás může zohlednit v mnoha ohledech ve firmě. Vy mu ukážete, že vám nevadí zůstat chvíli po pracovní době, on vás zase ocení jinde. Co by však váš šéf rozhodně neměl slyšet?

Někdy to prostě ujede

Všichni to víte, někdy prostě řeknete něco, co tak nemyslíte, ústa jsou rychlejší, než hlava a katastrofa je na světě. Důležitá je v tomto okamžiku rychlá omluva a případné jednání tak, abyste to nějakým způsobem odčinili. Přemýšlejte nad spoustou věcí, připravte se dopředu, pokud chcete se šéfem mluvit, rozhodně nemluvte z patra a bez přípravy. Co neříkat?

Potřebuji povýšit..

Povýšení je hezká věc, ale když začnete tím, že potřebujete povýšit, protože potřebujete více peněz, asi to nebude to pravé, co bude váš zaměstnavatel chtít slyšet. Namísto potřeby nebo chtěný zkuste využít slova jako rád/a bych probrala možnosti zvýšení mého platu. V posledních měsících jsem pracoval/a nad rámec na těchto projektech. Buďte připravení. Pokud chcete zvýšit plat, musíte si jej také zasloužit a ukázat, co vše pro firmu děláte, třeba i nad rámec svých kompetencí.

Nebudu pracovat s…

Manažeři často poslouchají stížnosti svých podřízených, že ten či onen kolega nedělá to, co by měl, že je pomlouvačný, nedělá věci, která musí, nedodává smlouvy včas a kvůli tomu nemůžete, pracovaly. Máte problémy se svým kolegou? Řešte to přímo s ním. Nespolupracuje? Nereaguje? Pak přistupte k diskuzi s nadřízeným, ovšem opatrně. Velmi opatrně. Kolega mi nedodal smlouvy včas, práce se nehýbe, prodlužuje se deadline, proto mám řešení…a přijďte s konkrétním nápadem.

Já za to nemůžu!

Není to má vina, ale on… Věty, které používají nejen děti, ale taky dospělí. Zmeškáte termín dodání, špatně napíšete smlouvy, neuděláte to, co po vás druzí chtějí. Nechcete jednoduše přijmout svou vinu, je to přirozené. Když to je skutečně nezpochybnitelně vaše vina, přijměte to. Omluvte se a rovnou nabídněte řešení, poučil/a jsem se, příště to udělám jinak. Když problém není u vás, ale bohužel to jde za vámi jako kolektivem, nebuďte ti, co odmítnou vinu. Řekněte rovnou, že je to problém, stal se problém v téhle a téhle fázi. Rovněž přijďte s návrhem, jak se tomu příště vyhnout.

Čtěte také: Než půjdete z práce – co udělat pro váš klid a úspěch?

Tohle není v mé kompetenci

Není to součást mé práce, není to v mé náplni práce. Řeknete šéfovi, že to či ono dělat nebudete? Moc to na vás dobré světlo nevrhá a při povýšení se zrovna na vás nedostane. Vyhnout se úkolu, který vám nesedí nebo dokonce takový, na které nemáte znalosti, se dá šikovně a elegantně. Jsem rád/a, že jsem dostal/a tento úkol na starosti. Většinou to dělá ten či onen kolega, který na to má kompetence. Chcete, aby to udělal on nebo já? Pokud vy, můžete šéfovi říci, že si „k ruce“ vezmete onoho kolegu, ať neuděláte náhodou chybu.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu