Kolik seberozvoje opravdu potřebujeme ke štěstí?

Kam až můžeme s pozitivním myšlením a životem ve vyšších sférách zajít, aby to pro nás stále ještě bylo přínosem? Tím, jak se o těchto tématech všude mluví a píše nám občas okolí asi dává najevo, že stále ještě nejsme dost chytří, dost úspěšní, dost výkonní a dost v klidu. Guruové a koučové mají spoustu návodů, jak být konečně jiný, lepší, konečně dostatečně efektivní a jak se přitom nesrovnávat s okolím. Všude najdeme popisy způsobů, jak konečně víc vydělávat, utrácet rozumně, zdravě jíst, hodně cvičit, vychovávat správně své děti, pořád jako bychom byli ti „špatní“. Ale co když stačí to, jací jsme teď.

Seberozvoj jako byznys

Určitě by nám všem prospěla alespoň část dobrých rad a návodů, ale je přehnané očekávat, že absolvujeme-li „Víkend s Buddhou“ staneme se osvícenými. Dobrá zpráva je, že není nutné už se nikam hnát, pokud je vám dobře tak, jak jste právě teď a kým jste právě teď. Určující je stejně pouze právě přítomný okamžik. Někdy se cítíte špatně, trapně nebo nepatřičně, ale to je normální. Není potřeba hned se hnát na seminář, kde vás těchto pocitů údajně zbaví. (Pak se budete cítit ještě hůř, že své špatné nálady nezvládáte dle příručky.) Nemusíte se měnit, abyste se měli rádi, stačí s tím začít. Začít se mít rádi teď, v tuto chvíli, a pak vám i případné změny půjdou o dost lépe.

Nestyďte se za své pocity

Je dobré, pokud umíte vnímat své pocity a umíte je pojmenovat a nestydíte se za ně. Život není o tom, že vyhledáváte jen jeho lepší stránky a prezentujete ho jako nekonečnou řadu radostí. Ani o tom, kolik dostanete „lajků“

Dopřejte svobodu sobě i druhým

Sebezlepšování a rozvoj sebe sama je dobrý. Neustrnout na jednom místě, jít dál, jen je třeba ohlídat, aby všeho bylo přiměřeně. Jsou tu totiž různé pasti – nezaměňujte seberozvoj za neustálé bičování se, že takhle nejste dost dobří. Výsledkem je pouze past perfekcionismu, stejně jako iluze o sobě jako bytostech neustále dobře naladěných, které nic nesloží. Jestliže takové myšlenky opustíte, dáte i druhým prostor aby jim nebylo dobře, místo abyste je kárali, že nejsou dostatečně „sluníčkoví“. Oni totiž zase budou, jen co svůj problém zpracují. A stejné je to i s vámi.

Nebojte se nových začátků

Obklopit se lidmi, kteří vás někam vedou a rozvíjejí je fajn. Také lidé, kteří vás podpoří, pohladí a pomohou překonat problémy, jsou fajn. A tip pro radost ze života? Zkuste něco nového! Nebojte se být v něčem začátečníkem! Když začnete s něčím novým, uvidíte, že vás to nabije novou energií.

Lidová moudrost má krásné vyjádření: „Nehledejte hotel s největším počet hvězd, noc pod širákem je největší luxus – nad hlavou máte hvězd miliardu.“

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu