Když vás někdo zklame: dá se obnovit důvěra?

Zklamání bolí. A určitě se shodneme na tom, že tento nepříjemný pocit, který se dokáže tzv. zažrat až do morku kostí, zažil minimálně jednou snad úplně každý z nás. A kdo ne, ten se může považovat za skutečného šťastlivce.

Zklamat nás může kdokoli a cokoli. Může to být partner v osobním vztahu. Může to být kolega v zaměstnání. Může to být naprosto cokoli, co nás zasáhne a svým způsobem ovlivní.

Zklamání v nás vyvolává pocit, že danému člověku již nemůžeme důvěřovat a jak je známo, důvěra je jedním ze základních pilířů každého vztahu – ať už pracovního nebo osobního. Otázkou je, jestli se dá důvěra zase obnovit? Je opět možné začít věřit, když jsme se zklamali? Jde to vůbec?!

Lze obnovit svou důvěru k lidem?

Tuhle otázku si možná právě teď pokládáte i vy. Možná jste si zrovna prošli nějakou nepříjemnou zkušeností, díky které se základy vaší důvěry pořádně otřásly.

A třesou se možná i teď, takže se není čemu divit, že máte obavy, jestli lze pošramocenou důvěru znovu obnovit. Je to úplně stejné, jako když sedíte na rozviklané židli a cítíte se nejistě. Přesně tak se to má i s důvěrou k druhým lidem.

Pokud se ptáte, jestli je vůbec možné důvěru znovu obnovit, pak odpověď je jednoduchá: ano, jde to. V následujících řádcích vám poradíme, jak znovu najít důvěru k lidem, ve kterých jste se zklamali.

Rada číslo jedna: neberte nevydařené vztahy jako svůj neúspěch

Každý z nás má za sebou určitý počet vztahů. Někdo jich má více, jiný zase méně, ale s ohledem zpátky každý z nás nějaký vztah má. Je to vztah, který sice byl, ale už není.

I když jste v něho v tu chvíli věřili a možná i doufali, z nějakého důvodu nevyšel. A skončil. Byla by chyba na nevydaření vztahy hledět jako na váš neúspěch, hledět na něho jako na něco, co se vám nepovedlo.

Věřte tomu nebo ne, ale zbytečné vztahy neexistují – každý z nich vás totiž může naučit něčemu novému. Pokud jste se v předchozím vztahu zklamali, nyní už víte, před čím se máte příště chránit a čemu byste se měli vyvarovat.

Rada číslo dva: nevrhejte se po hlavě do nového vztahu

Zklamali jste se v bývalém vztahu? Narušil vaší důvěru? Nesnažte se ji obnovit tím, že po hlavě skočíte do náruče někoho jiného. Ono se sice říká, že na bolavé srdce nejvíce pomůže nová láska, ale na bolavou důvěru tohle pravidlo bohužel tolik nefunguje.

Ba spíše nefunguje vůbec a na to je potřeba myslet. Často se tak vrháme do náručí tzv. převozníků, jejichž úkolem není udělat nás šťastnějšími, ale pouze nám pomoci překonat špatné období. Není to fér ani pro ně, ani pro vás.

Rada číslo tři: naučte se být vděční těm, kteří vás zklamali

Připadá vám to jako naprostá hloupost? Pak věřte, že to až taková hloupost vlastně není. Jasně, pošramocená důvěra chvíli krvácí a bolí, jenže i tak by to pro vás měla být zkušenost a dobrá lekce, ze které se můžete poučit, něco si z ní odnést a stát se tak lepším člověkem.

A proč nebýt za tuhle lekci vděční tomu, kdo nám ji způsobil, když právě díky němu můžeme být lepším člověkem?

Autor: Karel Mareš

Mohlo by Vás zajímat​

ZAVŘÍT