Kdy je vhodný společenský oděv pro muže a jak by měl vypadat?

Právě jste obdrželi pozvánku na společenskou akci, jenže tápete, jak se na ni patřičně obléci? Kdy volit ležérní styl obleku a kdy formální oblek?

Stále mnoho mužů má jen ze slov „oblek a kravata“ osypky. Naštěstí pro ně, dnešní doba má stále volnější ruku při volbě oděvu než dříve. Ovšem různé akce si stále vyžadují předepsaný dress code. Dovedete si představit dorazit na podnikovou sešlost s důležitými lidmi jen v džínách a tričku?

Kdy volit společenský oděv?

Dostali jste pozvánku na večerní párty nebo nóbl sportovní akci? Jejich umístění a typ večírku je první kritérium, které vám pomůže s výběrem oblečení. Akce typu pracovní večeře, schůzka, večírek s největší pravděpodobností vyžaduje formální oblečení. Na druhou stranu, novoroční party vám dává volnější výběr.

Tip: Zcela specifickou událostí je pak účast na smuteční slavnosti. Na rozdíl od ostatních společenských akcí je na oblečení na posledním rozloučení kladen větší důraz. Přečtěte si proto i o výběru oblečení na pohřeb a vyhněte se zbytečnému trapasu.

Můžu nosit džíny na různé společenské akce?

Při určitých příležitostech džíny nosit můžete, ale dejte si pozor na doplňky. Rozhodně volte džíny nenápadné (zapomeňte na trhané džíny ve stylu Kurta Cobeina), místo tenisek zvolte společenskou pánskou obuv a vhodná je košile s límečkem. Pokud ale nemusíte, na společenské události se jim vyhněte.

Můžu polobotky vyměnit za tenisky?

Tenisky si můžete vzít na nějakou volnější akci, narozeniny svého kamaráda, jehož párty nemá daná pravidla. Na svatbu či jiné podobné příležitosti se sportovní obuv moc nehodí.

Musím volit oblek na každou akci?

Ne nutně, ale je to pravděpodobně nejbezpečnější možnost, jak být stále elegantní. Pokud je akce volnější, můžete zvolit i klasické kalhoty a sako – oblíbenou kombinací jsou hnědé kalhoty s tmavě modrým sakem. Jdete na svatbu? Vyhněte se černému obleku. Pouze v případě, že se jedná o firemní večerní párty, je černá v pořádku.

Zpravidla byste měli vždy zvážit příležitost, umístění a denní dobu a dle toho si vybrat vhodný oděv.  Jestliže si nejste jisti, co hostitel očekává, měli byste se ho zeptat, nebo požádat jiné hosty o radu, aby se vyhnuli případnému faux-pasu.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu