Jste rodič medúza a je dobré jím být?

I když je pravda, že medúza rozhodně není nejoblíbenějším živočichem na světě, je třeba uznat její mimořádnou měkkost a pružnost. Právě díky těmto vlastnostem se pojem medúza používá i pro jeden ze způsob výchovy dětí. Možná vás napadne, že být „rodič medúza“ tak pravděpodobně znamená nebýt dostatečně tvrdým či bezmezně se podřizovat rozmarům svých potomků. Není to tak úplně pravda.  

Co znamená být rodičem ve stylu medúzy?

Být matkou nebo otcem „medúzou“ se někdy mylně vykládá jako styl rodičovství, kdy své děti rozmazlujeme a zcela se podřizujeme tomu, co naše děti chtějí. Nicméně pravdou je, že jde o způsob výchovy, který je ve znamení otevřenosti, porozumění a nechtění zaškatulkovat vše do pevných kategorií.

Důležitý je dialog a konfrontace, snaha přijímat názory a emoce svých dětí, aniž bychom se jim bezmezně podřizovali, ale zároveň i bez toho, abychom jim vždy chtěli vnucovat svou vlastní dospělou vizi. Jinými slovy rodiče medúzy nechávají svým dětem volnost být samy sebou.

Člověk ke svému růstu, zejména v raných fázích života, samozřejmě potřebuje osoby, které jsou schopné dávat a určovat hranice. Těmito osobami jsou samozřejmě především rodiče, kteří více či méně autoritativním způsobem diktují pravidla, ale zároveň také umí zvládnout emoce svého dítěte ve chvílích nejistoty a obtíží.

Medúza jako reakce na příliš autoritářský styl

Faktem je, že po mnoho let ve společnosti převažoval do určité míry „despotický a kontrolní“ způsob výchovy dětí, který často znamenal, že se za ně chtělo všechno rozhodovat, promítaly se do nich naše obavy a očekávání a do značné míry se plánoval jejich život.  

Jak tento autoritářský styl vypadá v praxi? Například tak, že rodiče „tahají“ své dítě z jednoho sportu či aktivity na druhou, ne nutně na základě nějaké horoucí vášně pro klavír, balet nebo francouzštinu, ale z velké části proto, aby naplnili společenský tlak a požadavky. Občas to totiž vypadá, že naše dítě jinak nebude schopno uspět ve společnosti, pokud nebude navštěvovat daný kroužek či kurz.

Rodiče se učí se svou dcerou.
zdroj: freepik.com

Ukazuje se ale, že po prvních letech života se osvědčuje spíše vědomě proměnlivý způsob výchovy, který dokáže „stoupat a klesat“ podle situace, bez neustálého tlaku na pravidla a kontrolu. Rodičovství ve stylu medúzy neselhává v roli opory pro děti, ale umí jim dát i příležitost experimentovat, dělat chyby a najít vlastní způsob bytí ve světě.

Proč být „medúzou?

Být rodičem „medúzou“, z anglického jellyfish parenting, by mohlo být zlomem v proměně společnosti plné dogmat, nepsaných zákonů a pravidel předávaných z generace na generaci. Cílem je otevřený a svobodný styl výchovy, kde se každý účastník může naplno projevit, uplatnit své schopnosti a najít svou vlastní cestu.

Zdroj: parents.com, nanopress.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu