Moderní doba nás nutí ke stále vyšším výkonům v práci i v osobním životě. Nestíháme, jsme ve stresu, ve finále to někteří z nás nezvládnou a onemocní. Za čím se ale tolik ženeme? Internet radí, kde hledat možnosti, jak se znovu „nabít“, jak získat potřebnou relaxaci a jak se zklidnit. Jenže právě na to čas asi nemáte a tolik potřebný odpočinek stále odkládáte.
Jak výstižně popsat naši současnost?
Možná tento vtip znáte. No není na něm příliš vtipného, spíš pravdivého: Leží rybář na prosluněném břehu moře, odpočívá, hvízdá si a hledí na moře. Přijde k němu cizinec a ptá se: „Pročpak vyjíždíte lovit jen 1x denně? Kdybyste jezdil víckát, víc byste vydělal, koupil si další lodě, zaměstnal lidi, a pak byste si třeba postavil firmu na zpracování ryb…“. „A pročpak,“ ptá se rybář. „Pak byste byl v klidu a mohl si jen tak lehnou na pláž a pozorovat slunce a moře,“ zní odpověď. „Ale přesně to já dělám!“
Naše filozofie
Právě tento vtip by mohl zbourat vše, na čem západní civilizace stojí. Dřív bylo normální chodit minimálně na 6 hodin do školy, ale když se vás teď prvňák zeptá „proč“, jen těžko hledáte odpověď. Rodiče nás naučili, že se pracovat musí, to se předává z pokolení na pokolení, jako že „bez práce nejsou koláče“. Ale většina lidí pracuje i ve svém volnu. Co je naším cílem? Prý je to možnost vstát, kdy se nám zachce, jíst, když se nám chce, jít si po obědě lehnout… Proč tedy pořád pracujeme?
Mozek pauzu potřebuje
Když jen tak klimbáte mezi spaním a bděním, přicházejí ty nejkreativnější tvůrčí myšlenky. V tuto chvíli se totiž spojují zážitky a vědomosti, které by se jinak nepotkaly. Kdo si po obědě zdřímne, zvýší o 100 % svoje soustředění. Dokonce si tak zlepší náladu, protože se uvolní serotonin. Odpočinek v přírodě je zase dobrý proto, že pohled na stromy, vodu či nebe je klidný a nepřináší nové podněty. Odpočinkový efekt má údajně i samotné prohlížení fotografií přírody.
Rady odborníků, jak úspěšně zahálet
Nachystejte si projev na svůj pohřeb
Ano, je to morbidní. Ale představujte si, co by řečník o vás říkal? Jak by si vás pamatovali příbuzní? Jaký by vlastně byl váš život, kdyby právě teď skončil? Možná právě díky těmto představám zjistíte, že plýtváte časem i energií na věci, které z hlediska žití nejsou až tak moc důležité.
Zahálení není „in“
Pravděpodobně vás mnoho lidí, spolupracovníků i blízkých začne odsuzovat. Měli byste – jako oni – studovat jednu vysokou školu za druhou, pracovat přes čas, kdy si kdo vzpomene… Na vrchol Everestu se asi čtením si v kavárně nevyšplháte, kolegy v práci taky asi v kariéře nepřeskočíte, ale jen na vás je, co zvolíte. Přesto zůstaňte v realitě. Máte-li dvě malé děti, moci si zahálky neužijete, ale mějte ji jako cíl!
Jak a co do odpočinku investovat?
Exotický zájezd vás asi spíš vystresuje, obvykle se dostanete zase do časového presu. Je přeci tolik toho, co se musí vidět a zažít! Autor knihy Umění zahálky tvrdí, že pro skutečný odpočinek by bylo mnohem lepší najmout si hospodyni a nechat se „obskakovat“ ve svém vlastním domě či bytě. Jenže my od zahálky očekáváme, že bude spojena s nějakým mimořádným zážitkem. Nezatěžujte zahálku žádnými očekáváními, protože ta se vám pravděpodobně nesplní.
Když chcete zahálet, vypněte si všechna komunikační zařízení a běžte si číst nějakou pěknou knihu. Ale musíte se na ni soustředit, ne být v myšlenkách stále u práce! Zahálka přináší štěstí, to už bylo dokázáno. Například tibetští mniši, kteří jen meditují, si prokrvují mozek právě v oblastech spojených s láskou a štěstím. Takže si přestaňte odpočinek vyčítat, tělo vám za to poděkuje!