Jde vám učení pomalu? Chcete při něm být produktivnější? Poradíme vám, jak své učení rapidně zrychlit

Všichni určitě víte, že inteligence a schopnost učit se se liší člověk od člověka. Zejména u dětí je pak potřeba procesu učení věnovat dostatečnou pozornost, aby se už jako malé naučilo, jak se má správně učit. Pokud se však nacházíte ve věku pokročilejším, můžete mít problém s produktivitou učení. Zejména na vysoké škole a v dalším životě se musíte naučit kvanta stránek během časového presu. Proto byste měli vědět, jak se učit efektivně, ale zároveň velice rychle.

Vytvořte si k učení vztah

Pokud víte, že nejste v učení zrovna nejsilnější a tento proces vám trvá dlouho, pak se zaměřte na vytvoření vztahu s učitelem. Nebojte se jej požádat o radu, případně o doučování, avšak váš vztah by se měl zakládat především na upřímnosti a pokoře. Učitel by měl ukázat svým studentům empatie a vlídnost, a ti by mu naopak měli dopřát dostatek respektu. Po čase uvidíte, že si na povzbuzující úsměv zvyknete, nebudete se učení bát a tím pádem vám to půjde o dost lépe.

Nebojte se pochvaly

Patříte-li do skupiny pomalu se učících studentů, pak se rozhodně nemáte důvod podceňovat. Jestliže se vám podaří nějaký úspěch, klidně se pochvalte. Sice budete mít o něco pomalejší rozjezd, než studující okolo vás, avšak svou pílí a ochotou je brzo doženete. Nebuďte vůči ostatním sarkastičtí, ale také se nebojte lehkého vtipu, který odlehčí atmosféru. To je v procesu učení také velice důležité.

Dělejte si věci po svém

Při učení si dejte obrovský pozor na to, abyste se na někom nestali závislí. Zvlášť pak v případě, že se učíte s někým. Vždycky se snažte veškeré věci pochopit sami, pouze v případě největší nouze se obraťte na svého chytřejšího kamaráda nebo klidně i na učitele. Každý z nás samozřejmě dělá chyby, a proto se připravte na to, že je ze začátku budete dělat i vy. Není na tom nic špatného, protože právě dělání chyb je základem procesu učení.

Podporujte růst myšlení

Ze všeho nejdříve se budete muset odtrhnout od věty, která postihne drtivou většinu z vás v případě neúspěchu a krize, tedy Vzdávám se. Tuto větu byste ze svého slovníku měli vyřadit co nejdříve, protože s ní ničeho velkého nedosáhnete. Jakmile se začnete učit, soustřeďte se pouze na danou látku a snažte se z mozku vytlačit všechno ostatní. Rozhodně se nezaobírejte tím, že jste pomalí a že vám učení nejde. Plně se koncentrujte na to, co se musíte naučit a hlavně nad tématem přemýšlejte.

Udržte si vysoká očekávání

Nezáleží na tom, zda jste rychlí nebo pomalí v procesu učení, vždy byste si měli udržet pouze nejvyšší očekávání. Každý z vás by si měl tedy určit co nejvyšší cíl, kterého chce dosáhnout. Je totiž velice důležité udržet svou vaši mysl motivovanou. Jakmile budete mít před očima nějaké ambice, snáze se vám bude učit.

Nepodceňujte zpětnou vazbu

Nikdo není dokonalý, takže byste se rozhodně neměli zhroutit v okamžiku, kdy začnete dělat chyby. Zejména pomalejší studenti by s tímto mohli mít problém. Jakmile tedy máte možnost získat zpětnou vazbu od kamaráda nebo dokonce učitele, naučte se s ní pracovat. Přijměte jejich názor a snažte se zapracovat na chybách, které jste udělali. Klidně si nechte i poradit a v případě jakýchkoliv dotazů k látce se nebojte zeptat. Je lepší se zeptat na jednu otázku, než se dané téma naučit špatně.

Pokud máte problém s procesem učení a jeho časovým hlediskem, rozhodně nepropadejte panice. Zkuste využít našich rad, s jejich osvojením by se mělo vaše učení mnohonásobně zlepšit.

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu