Jaké by byly naše životy, kdybychom mluvili jen pravdu

Většina lidí o sobě tvrdí, že nesnáší lež. Možná dokonce patříte mezi ně, ale ruku na srdce, kolik drobných lží jste použili za posledních 24 hodin? Tyto malé lži často používáme pro „dobro ostatních“, možná bychom nebyli mezi přáteli tolik oblíbení, kdybychom byli zcela upřímní, možná by si nás partner méně vážil, kdyby znal všechna fakta.

Můžeme změnit to, jak se vidíme po obdržení brutálně upřímné zpětné vazby, a také to, abychom více přijímali ostatní.

Uměli bychom více odpouštět

Pravdivý svět by znamenal, že musíte čelit obtížným pravdám o sobě a svých blízkých. To nás pravděpodobně přiměje více odpouštět, protože nejsme tak dokonalí a nebyli bychom schopni skrýt své vlastní nedokonalosti.

Dočkali bychom se kvalitnějšího spánku

Ve světě, kde každý říká pravdu, by s největší pravděpodobností došlo k menší úzkosti a obavám. Poté, co řekneme lež, velkou či malou, nás méně či více trápí svědomí. Stres může negativně ovlivnit naši kvalitu spánku, což znamená, že klidná mysl může mít za následek klidný spánek.

Změnil by se náš pohled ne sebe

Pokud by nám každý řekl pravdu, když jsme se ptali na jeho názor, způsob, jakým se vidíme, by se mohl úplně změnit. Dostali byste upřímnější zpětnou vazbu o tom, co na vás vypadá dobře, o kvalitě vaší práce a o tom, jak dobře se líbáte. Možná to není to, co chcete slyšet, ale dalo by nám to skutečnou představu o nás samotných, spíše než jen reagovat na to, co chceme slyšet.

Naučili bychom se být čestnější a laskavější

Když budeme k sobě upřímnější, nebudeme se bát nepříjemných sociálních situací, kterým se běžně vyhýbáme. Z dlouhodobého hlediska je lepší říct pravdu – i když to člověka bolí – protože mu to může ušetřit spoustu bolesti.

Když řeknete špatnému zpěvákovi, že je dobrý, nemusí mu to nutně pomoci ve snaze stát se mezinárodní hvězdou. Proto bychom se naučili říkat pravdu taktně a laskavě, než abychom se spoléhali na malé lži.

Poznali bychom pravé přátele

To by byl svět, kde bychom se dozvěděli, co si o nás naši přátelé opravdu myslí a kdo jsou naši skuteční přátelé. Velmi rychle bychom zjistili, kdo je v naší blízkosti, jen aby byl zdvořilý, ale ve skutečnosti chce být jinde.

Častěji bychom byli uražení

Pravda může bolet, když nám naši přátelé řeknou, že naše oblečení nevypadá hezky, nechutnalo jim jídlo, které jsme uvařili, nebo že nás už nechtějí vidět. Ve skutečnosti jsou někdy společensky přijatelné lži důležitou součástí přátelství.

Autorský text

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu