Jak z vašeho neoblíbeného rána udělat ráno snazší a produktivní?

Produktivita je v současné době velmi aktuální téma. Všichni hledáme rady a triky, které by nám pomohly zvýšit efektivitu práce v souvislosti s omezeným časem a energií, které máme k dispozici. Pro mnoho z nás je jednou z nejproblémovějších částí dne ráno. Nechce se nám vstávat, nestíháme, odbydeme snídani. To vše má ale na náš den a produktivitu velký vliv. Jak tedy začít den lépe?

Připravte si co nejvíce věcí již večer

Rána mohou být často chaotická a stresující. Plánování a příprava některých věcí již večer, ale může ranní stres výrazně minimalizovat. Pokud si večer vyhradíte 10 nebo 15 minut na to, abyste předem učinili co nejvíce rozhodnutí a uspořádali si věci, bude vaše ráno mnohem hladší a klidnější. Způsobem, jak to udělat, může být nastavení časovače na kávovaru, příprava snídaně nebo oběda předem, vybrání oblečení, které si chcete vzít na sebe, či příprava notebooku a kabelky tak, aby na vás již „čekaly“ u dveří.

Vstaňte hned, neposouvejte budík

Když si každý večer nastavíme budík na 6:30, ale pak každé ráno podřimujeme do 7:00, může to následně  negativně ovlivnit nejen kvalitu našeho spánku, ale není to vhodné ani z psychologického hlediska. Raději si nastavte budík na později, ale vstaňte hned.

Osprchujte

Ranní rutina každého z nás má trochu jiné požadavky, ale pokud je to možné, snažte co nejdříve poté, co vstanete z postele, osprchovat. Voda, nemusí být studená, ale neměla by být ani příliš teplá, vás skvěle probudí z počáteční ranní otupělosti. Z psychologického hlediska navíc tím, že následně děláte všechny věci, které ke sprchování patří, jako je česání vlasů, čištění zubů, oblékání, dáváte svému mozku jasně najevo, že je čas jít a začít nový den.

zdroj: pexels.com

Dopřejte si snídani, nejlépe bohatou na bílkoviny

Ať už jste „snídaňový typ“, nebo ne, první jídlo dne je jedním z klíčů k tomu, abyste se připravili na produktivní dopoledne. Nezapomeňte, že vaše tělo posledních sedm nebo osm hodin hladovělo, dopřejte mu proto snídaní bohatou na bílkoviny, která vás nastartuje. Mezi rychlé a snadné snídaně tohoto typu patří tvaroh či jogurt s hrstí ořechů a semínek, vejce na různé způsoby i proteinové koktejly.

Odolejte nutkání po informacích, dopřejte si chvilku klidu

Většina z nás zapíná chytrý telefon téměř společně s vypnutím budíku. Jednou z nejhorších věcí, které pro své ráno můžete udělat, je to, že už během snídaně čtete nejrůznější zprávy z médií, většinou negativní, brouzdáte po sociálních sítích nebo rovnou začnete kontrolovat pracovní e-mail. Místo toho si darujte několik minut klidu, nemusí se přitom jednat jen o často doporučenou meditaci, skvěle funguje i jen tiché sezení s šálkem kávy a rozjímání, nebo též poslech oblíbené hudby.

Najděte si několik minut na cvičení

Pravidelné cvičení přináší mnoho výhod pro fyzické i duševní zdraví. Zkuste si na protažení a rozhýbání těla najít několik minut hned po ránu. Uvidíte, jaký rozdíl bude mít byť jen pět minut, které svému tělu věnujete. Studie navíc prokazují, že cvičení před prací pomáhá zlepšit náladu a zvýšit úroveň produktivity po zbytek dne.

Napište si seznam úkolů, krátký seznam

V neposlední řadě může pomoci i to, když začnete den seznamem úkolů, činností a cílů seřazených podle priorit. Tento seznam vám může později pomoci činit produktivnější rozhodnutí v průběhu dne. Je ale důležité, aby tento seznam nebyl příliš dlouhý, jinak byste se snadno mohli začít zbytečně stresovat.

Zdroj: lifehack.org, businessinsider.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu