Někdy bývá opravdu těžké přijmout od okolí zpětnou vazbu, i když je to pro náš vlastní prospěch a okolí to s námi myslí dobře.
Důležité jsou hodnoty
Uvědomte si svou hodnotu. Vaše vnitřní hodnota se neodvíjí od výkonu nebo od přijetí okolím. Musíte si být vědomi toho, že svou hodnotu definujete jen vy sami, a s tím nepohne ani okolí. Jen vy určujete, jak si sami sebe vážíte, a to vnímají i lidé kolem vás. Hodnota sebe sama by se neměla odrážet od nastalých situací, měla by být za všech okolností konstantní.
Jaké jsou typy kritiky?
Není kritika jako kritika. Naučte se rozpoznávat kvalitní kritiku, jen ta má pro vás smysl a může vás posouvat kupředu. Nezdravá kritika je pouhým stěžováním si nespokojeného člověka, který se skrze srážení a kritizování ostatních snaží zbavit vlastní negativity.
Emoční stránka
Nepodléhejte emocím. Ano, kritika se člověka obvykle dotkne na těch nejcitlivějších místech, oživí staré rány, neúspěchy a zklamání. Kritiku většinou lidé berou jako osobní selhání nebo neschopnost. Zkuste ve vypjatých chvílích své emoce pouze pozorovat, nedovolte jim, aby vás ovládly. Pokud vás emoce nekontrolovaně zaplaví, pravděpodobně ani neuslyšíte, co vám kritizující říká a zda se jedná o kritiku přínosnou. Mějte na paměti, že každá emoce jednou přejde a vy uvidíte celou situaci racionálně.
Nepřehlédněte: Abyste byli v životě šťastní, musíte umět říkat NE.
Důležité je sebevědomí
Uzdravte své sebevědomí. Kritika od okolí, zvláště je-li opakovaná, vždy ukazuje na nějaké vaše nezpracované téma, nějaký konflikt ve vašem vnitřním světě a podobně. Je signálem k tomu, abyste změnili pohled na sebe a začali vnímat své přednosti. Pak se změní i přístup okolí, protože okolí a jeho chování jsou pouhým zrcadlem toho, jak přijímáte sami sebe.
Chybami se člověk učí
Vezměte si ponaučení, pokud to stojí za to. Určitě ne každý má tendenci vás poučovat tím „správným“ způsobem. Někteří lidé mají jen hyperkritickou povahu. Ale je přeci úžasné dostat zpětnou vazbu od chytrého člověka, takovou zpětnou vazbu, která vás posune citově, lidsky nebo profesně dál. Nebojte se ptát druhých, jak na ně působíte a co byste mohli vylepšit – je to totiž svým způsobem nejkratší cesta k úspěchu.
Konejte správně
Představte si situaci, kdy jedete do práce a víte, že vás na poradě čeká kritika od šéfa. Už od probuzení máte špatnou náladu, máte obavy z důsledků či ze ztrapnění před kolegy. Zkuste do náročné situace vstoupit jinak. Sebevědomě. Chybuje přeci každý a jde jen o to, jak přistoupíte k řešení. Narovnejte se, nadechněte se, uvědomte si svoji hodnotu a přijměte kritiku s grácií! Zabodujete nejen u nadřízeného, ale především sami u sebe!
Právě díky konstruktivní kritice člověk roste, překonává sám sebe a posouvá se kupředu. Proto je tak důležité umět kritice naslouchat a díky ní se rozvíjet.
Autorský text | foto: freepik