Jak si udržet pevný a spokojený vztah během prvních měsíců rodičovství?

Každá nová maminka se může cítit na počátku rodičovství zoufale, a to nejen pokud jde o vztah s partnerem, ale také pokud jde o smysl sebe sama. Mít dítě je obrovský přechod, a může být obtížné se na to připravit. V každém případě je to něco, co změní váš vztah s vaším partnerem.

Uvědomte si, že nejste kouzelník

Narozená miminka často pláčou, i když uděláte vše pro jejich pohodlí. Mnoho rodičů tuto situaci nezvládá, proto se nebojte požádat své okolí o pomoc. Zavolejte babičky, ty se rády postarají, a vy si tak můžete užít společnou chvilku bez dětí. Nakonec vytvoříte mocný tým, díky němuž se z rodičovství nezblázníte.

Přijměte fakt, že se nemusíte shodovat v názorech

Vy a váš partner se můžete lišit v mnoha názorech. Toho jste si pravděpodobně všimli i před miminkem. Jenže s jeho příchodem se probouzí i nejapné poznámky a zbytečné dohady kvůli těmto odlišnostem. Smiřte se s tím, že nemůžete myslet stejně. Můžete si například myslet, že zrovna tento kolotoč nad postýlku je ten nejlepší, ale partner bude jiného názoru. Diskutujte a pokuste se spojit dohromady vaše požadavky a představy.

Naučte se pracovat se silnými a slabými stránkami

Rodičovství je rovnováhou úkolů a odpovědností, a právě jeden z rodičů může mít pro některé z nich více dovedností nebo trpělivosti. Využijte toho, a rozdělte si úkoly podle toho, komu co jde lépe. Každý z nás přináší úžasné věci do rodičovství. Váš partner může být skvělý v řešení problémů se spánkem, zatímco vy jste mistrem v koupání dítěte. Spojte své síly, abyste vytvořili silný tým.

Zapojte svého partnera hned od začátku

Ta doba, kdy úkoly v rodině byly jednoznačně rozdány, je dávno pryč. Zapojte partnera do starostí kolem dítěte od začátku. Teprve tehdy pochopí, co skutečně obnáší mít dítě, a k tomu zvládat další věci v domácnosti. Mnoho mužů přiznává, že starost o dítě podcenili, že mít dítě je jako jízda na horské dráze.

Pokud však cítíte, že se společně skutečně nemůžete na ničem shodnout, vyhledejte odbornou pomoc, začněte navštěvovat různé poradny, kde vám skutečně pomohou.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu