I když každý zažil smutek, ne každý zažil depresi. Ve skutečnosti, pokud jste nikdy nebyli v depresi, je pravděpodobné, že nemáte skutečné pochopení toho, jaké je žít s touto komplexní duševní nemocí.
Deprese je zákeřná. Ovlivňuje to nejen vaši náladu, ale také vaši schopnost cítit, myslet a fungovat. Tlumí pocity rozkoše, uzavírá propojenost, potlačuje kreativitu a v nejhorším případě zabíjí veškerou naději. Často také způsobuje hlubokou emocionální bolest nejen člověku, který to prožívá, ale také jeho blízké rodině a přátelům.
Příznaky deprese
Pokud smutek sám o sobě není dobrým měřítkem deprese, co je to? Existuje pět základních měřítek, které pacienty s depresí pociťují minimálně téměř každý den po dobu nejméně dvou týdnů.
- Neustále se cítíte uplakaní, prázdní nebo bezcenní?
- Máte málo zájmu nebo potěšení ze své práce, koníčků, přátel, rodiny a dalších věcí, které vás kdysi bavily?
- Všimli jste si dramatických změn ve vaší chuti k jídlu nebo vaší hmotnosti, které nesouvisí s dietou?
- Často se cítíte apatičtí nebo unavení bez zjevného důvodu?
- Máte potíže s koncentrací nebo rozhodováním?
- Zatínáte ruce v pěst, přešlapujete nebo ukazujete jiné známky úzkostného neklidu – nebo naopak, pohybujete se nebo mluvíte pomaleji než obvykle?
- Bojujete s nespavostí nebo příliš spíte?
- Máte opakující se myšlenky na sebevraždu nebo smrt? Samozřejmě je normální mít některé nebo všechny tyto příznaky dočasně (na hodiny nebo dokonce dny) čas od času. Rozdíl oproti depresi spočívá v tom, že příznaky přetrvávají a ztěžují normální fungování.
Typy depresí
- Trvalá depresivní porucha, dříve známá jako dystymie, je diagnostikována u lidí, kteří mají alespoň dva příznaky závažné deprese po dobu nejméně dvou let. Je možné kolísat mezi závažnými a méně závažnými příznaky, stav zvaný dvojitá deprese. Tito jsou často mrzutí, náladoví nebo pesimističtí.
- Bipolární porucha, dříve nazývaná maniodepresivní psychóza, je charakterizována náladami, které cyklují mezi extrémními maximy (mánie) a minimy (deprese), často mezi nimi období normální nálady.
- Sezónní afektivní porucha je deprese, která se vyskytuje každý rok ve stejnou dobu, obvykle začíná na podzim a přetrvává přes zimu. Je spojena se změnami slunečního světla a je často doprovázena zvýšeným spavostí, přírůstkem hmotnosti a chutí na potraviny s vysokým obsahem sacharidů.
- Premenstruační dysforická porucha je závažnější formou premenstruačního syndromu (PMS) Obvykle vyvíjí týden nebo dva před menstruací ženy a odezní dva nebo tři dny po začátku menstruace.
- Poporodní (nebo perinatální) deprese je diagnostikována u matek, které pociťují příznaky závažné deprese až jeden rok po porodu. Obvykle souvisí s kombinací faktorů, včetně prudkých změn hladin hormonů po porodu. Pocity intenzivního smutku, úzkosti nebo vyčerpání jsou mnohem silnější a trvají déle než „baby blues“ – relativně mírné příznaky deprese a úzkosti, které zažívá mnoho čerstvých matek.
- everydayhealth.com
Zdroje: depression.org.nz, helpguide.org